Американський білий метелик

Увага! Американський білий метелик

Американський білий метелик  пошкоджує понад 300 видів різних трав’янистих, кущових та деревних культур. Найбільш улюбленими культурами є шовковиця, клен американський, айва, бузина, вишня, груша, виноград, волоський горіх, слива, хміль, яблуня. Основна ознака пошкодження - наявність на деревах павутинних гнізд.

Типове павутинне гніздо американського білого метелика сформоване з тоненької павутини, яка обплутує спочатку 1-2, а потім декілька верхівкових листків на гілці. У міру зростання гусені і недостачі їжі всередині гнізда, павутиною обплутуються все нові і нові листки. Згодом гніздом стає ціла гілка чи частина її розміром 1-2м.

Американський білий метелик — білосніжний, з шовковистим відливом. Іноді зустрічається з темними або жовтувато-коричневими цяточками на крилах. Період льоту триває 20-30 днів, масовий літ 11-14 днів. Самки живуть весною 2-11 діб, влітку в середньому 6 діб. Самці живуть 1-4 доби. Метелики не живляться. Літ генерації, яка перезимувала, відбувається в травні, літньої- в кінці липня- на початку серпня. Через 1-2 години після спарювання самка на нижній бік листків відкладає яйця. Плодючість самки 200-2000 яєць, в середньому 450.  Оптимальні умови для розвитку яєць: температура 23-24о С  і відносна вологість повітря 75 %. За зниження вологості до 30-50 % ембріони та щойно відроджені гусениці гинуть. За температури нижче 12о С тепла  припиняється вихід гусениць з яєць. Через 1-2 години після відродження гусениця починає живитися і будувати гніздо. Ознаки гусениці: від світло-салатового до коричнево-сірого кольору, опушені, на спинній частині є два ряди чорних бородавок і три ряди оранжево-жовтих бородавок з боків; голова блискуча чорна (іноді коричнева).  В кінці 5-го віку гусениці  залишають гніздо і розповзаються по всьому дереву,  а при відсутності корму мігрують на інші дерева. Гусениці, що відродилися, починають шкрябати епідерміс листя.   Життя гусениць триває 35-45 діб, але за цей час вони встигають завдати непоправної  шкоди рослинам. Гусениці АБМ  надзвичайно шкодочинні,  повністю об’їдають листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною. Шість-вісім гнізд шкідника на плодовому дереві  здатні повністю його знищити.

Метелик розвивається у двох генераціях. Зимує у стадії лялечки на штамбах дерев, у тріщинах кори, опалому листі, ґрунті, упаковці, ящиках.

Поширюється АБМ транспортними засобами при перевезенні сільськогосподарської продукції  та промислових вантажів.

При виявлені вогнищ американського білого метелика необхідно  здійснити  фітосанітарні заходи    застосовуючи біологічні, механічні та хімічні заходи боротьби:

-систематичне обстеження і спостереження за деревними насадженнями та посівами сільськогосподарських культур, пошкоджуваними цим шкідником;

-детальний огляд імпортних і вітчизняних вантажів, пакувального матеріалу,   транспортних засобів які надходять з карантинних зон (особливо старанно  оглядати в період льоту метеликів);

- накладення та обстеження феромонних пасток;

-при виявлені шкідника встановити межі поширення шкідника ;

-знищення   шкідника проводити шляхом обрізання та спалювання гнізд з личинками перших віків, та збирання лялечок, яких слід шукати у всіх щілинах дерев, парканів, стін, під камінням і цеглинами, які лежать навколо ураженого дерева, під відсталою корою на стовбурах дерев, в старих зім’ятих павутинних гніздах, перекопування грунту в проекції крони;

-хімічний метод врегулювання шкідника проводять на початку відродження гусениць та після їх виходу з павутинних гнізд- 2-3 кратними обробками гусені 1-2 поколінь, інсектицидом з інтервалом 7-10 днів  дозволеними препаратами згідно Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених в Україні ( Карате 050 ЕС,к.е.0,2-0,4л/га та інші препарати); витрата робочого розчину 2-10 л на дерево   залежно від розміру крони;

-біологічний метод доцільно застосовувати в населених пунктах проти гусениць молодших віків(1-3) ї-за відсутності опадів протягом 3-5 днів;   ( Лепідоцид-БТУ 2-4 л/га, Бітоксибацилін 2-3 л/га, Біоінсектицид Скарадо-М( згідно з ТУ У 24.2-38105735-003:2012), ЗП; слід зауважити, що біологічні препарати діють повільніше ніж хімічні;

-проведення профілактичних заходів навколо місць де виявлено шкідника;

-встановлення спостереження за вогнищами для перевірки ефективності проведених заходів;

-проводити профілактичні заходи у наступні роки.