Профілактика педикульозу.

Відокремлений структурний підрозділ

Жмеринський міськрайонний відділ лабораторних досліджень

ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр  МОЗ України»

інформує.

Профілактика педикульозу.

Незважаючи на те, що з кожним роком підвищується рівень загальної обізнаності населення, знання щодо санітарної культури  залишаються недостатніми. Підтвердженням тому є високий рівень інфекційної та паразитарної захворюваності. Крім того, і деякі соціальні хвороби завдають людям багато неприємних відчуттів та дискомфорт. Однією із них є педикульоз. Це специфічне ураження людини вошами. Розрізняють три види вошей: платтяні, головні і лобкові. Вони живуть на тілі людини на всіх стадіях свого розвитку.  В епідеміологічному відношенні найбільш небезпечні платтяні воші, так як можуть стати переносниками висипного тифу, поворотного тифу, волинської гарячки. Воші при укусі здатні передавати збудників цих інфекцій від хворої людини до здорової. Тривалість життя воші складає 20-45 днів. При своєму розвитку воші проходять 3 стадії: яйце - “гнида”, личинка і статевозріла воша, яка, в залежності від виду, за все своє життя відкладає від 150 до 300 яєць.

Зараження педикульозом відбувається:

1. При контакті з людьми, ураженими вошами:

- в організованих колективах(дитячий садок, школа, оздоровчий заклад, спортивні секції, басейни);

- в місцях скупчення людей (транспорт, масові заходи);

- при фотографуванні з використанням загальних костюмів і перук;

- при спільному проживанні в сім'ї, квартирі, гуртожитку, хоспісі, інтернаті;

2.   При недотриманні правил особистої гігієни:

- використання спільних гребінців, навушників;

- головного убору, одягу;

- постільних речей.

3.  Лобковим педикульозом-при інтимних контактах.

Симптомами ураження педикульозом є свербіж, який виникає внаслідок подразнення секретом, виділеним паразитом в місці укусу під час кровосмоктання. Людина розчісує сверблячу ділянку, через яку подразнюючі речовини і, можливо, збудники(рикетсії) інфекційних хвороб  потрапляють в кров людини та інфікують її. Профілактика педикульозу має велике протиепідемічне значення, головною умовою якої є:

1. Дотримання правил особистої гігієни дорослими та особистим прикладом прищеплення цих правил дітям:
  • миття тіла не рідше 1 разу в 7-10 днів зі зміною натільної і постільної білизни та при потребі частіше або щоденно;
  • належний догляд за своїм волоссям;
  • систематична чистка верхнього одягу, прання постільної білизни;
  • періодичний огляд волосся і одягу у дітей, які відвідують організовані заклади, в тому числі спортивні секції, басейн.
  1. Утримання в належному санітарному стані:

-    індивідуальні засоби гігієни(рушник, гребінець, натільну та постільну білизну);

• приміщень місць проживання(будинок, квартира, гуртожиток тощо);
  • тимчасового перебування(установа, заклад, транспорт,  перукарня, баня, басейн, спортивний зал тощо);
  • інвентарю(спортивні мати, тренажери, м’які іграшки та інше).
  1.  Проведення з дітьми роз’яснювальної бесіди щодо правил особистої гігієни та контроль за їх дотриманням.

В організованих закладах з метою своєчасного виявлення та недопущення розповсюдження педикульозу медичному персоналу необхідно проводити огляди на педикульоз. В літній оздоровчий період - перед початком зміни та після її закінчення або  при пред’явленні скарг.

Педикульоз легше попередити, чим боротися з ним. Бережіть себе та  дітей.