Шаргородська міська рада
Шаргородський район, Вінницька область

Чи хворіють на кашлюк дорослі?

Відокремлений структурний підрозділ

Жмеринський міськрайонний відділ лабораторних досліджень

ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр  МОЗ України»

інформує.

Чи хворіють на кашлюк дорослі?

Кашлюк – це гостре інфекційне захворювання, яке розвивається в результаті потрапляння збудника(кашлюкової палички) на слизові оболонки органів дихання.

У Вінницькій області захворюваність кашлюком у І кварталі 2019р.зменшилась на 47% в порівнянні з аналогічним періодом 2018 року . Всього за цей період було зареєстровано 28 випадків кашлюка, в т.ч. 1випадок - в Шаргородському районі, в 2018 році – 53випадки, в т.ч. 4 випадки - в Шаргородському районі. Найбільша кількість випадків захворювання реєструвалась серед дітей першого року життя.

Кашлюк, як і кір, передається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини. Інкубаційний період, тобто період протягом якого можуть розвитися клінічні ознаки хвороби, триває в середньому 10–12 днів. Основною клінічною ознакою є кашель.

У дорослих, кашлюк можливо відрізнити від інших захворювань тільки за допомогою лабораторних досліджень, тому хвороба  протягом перших одного-двох тижнів залишається не розпізнаною, а хворий є джерелом інфекції для оточуючих, особливо для не щеплених дітей. Кашлюк починається повільно з сухого періодичного спастичного кашлю на фоні нормальної, інколи субфебрильної, температури тіла. Поступово кашель посилюється, стає частіше, набуває характеру нападів, виникає перважно у нічний час і може закінчуватись блюванням. Чим тяжча форма кашлюку, тим довші напади кашлю. При несвоєчасному звернені за медичною допомогою, лабораторному обстеженні для встановлення діагнозу та призначення лікування, кашлюк може призвести до таких ускладнень, як бронхіт, пневмонія, енцефалопатія, крововилив у кон’юктиву ока чи головний мозок.

У не щеплених або частково щеплених немовлят, кашлюк нерідко є причиною смерті.

У щеплених перебіг захворювання більш сприятливий: в легкій або стертій формах, з менш вираженими клінічними проявами, ускладнення виникають значно рідше.

Раніше вважалось, що на кашлюк хворіють тільки діти. Новонароджені і діти перших місяців життя є сприйнятливими до збудника, тому що  рівень специфічних антитіл (Ig G), отриманих від матері, швидко знижується до 30–35 дня життя дитини. Але протягом останніх років, при перебоях в постачанні вакцини та під час антивакцинальної кампанії, кількість дитячого населення, захищеного від кашлюку різко зменшилась. Так, відповідно до  Календаря щеплень, первинний вакцинальний комплекс, тобто 4 щеплення вакциною АКДП у 2018р. отримали 65,4% дітей Шаргородського району, у І кварталі 2019р.- лише14,6%, що свідчить про відсутність колективного імунітету та імовірність захворювання на кір усіх вікових груп населення. У дітей, які не отримали щеплень або не перехворіли на кашлюк, є велика імовірність захворіти кашлюком  будучи дорослими. Підтвердженням тому є захворюваність на кір.

Для попередження захворювання у майбутньому, тобто в дорослому віці, необхідно з раннього віку захищатися від хвороби щепленнями. Для профілактики кашлюку починають  вакцинацію з 2-х місячного віку (перше щеплення), у 4 місяці (друге щеплення), у 6 місяців (третє щеплення) та ревакцинацію - у 18 місяців (четверте щеплення). Перенесений кашлюк в анамнезі не є протипоказанням до вакцинації проти цієї хвороби. Якщо щеплення проти кашлюку не проведені (з різних причин) відповідно віку, то необхідно їх отримати до досягнення          дитиною 6 років 11 місяців 29 днів.

Дорослим, при перших  клінічних ознаках кашлюку та при відсутності документального підтвердження щеплень проти кашлюку, обов’язково пройти лабораторне обстеження для підтвердження діагнозу Кашлюк і уникнення загрози для сім’ї  та інших оточуючих.

Відмова від щеплень значно підвищує ризик захворювання дитини. Слід зазначити, що не одне щеплення не гарантує 100% уникнення захворювання на ту чи іншу інфекцію, але істотно знижує ризик розвитку важких форм захворювання і, відповідно, полегшує лікування.

Бережіть здоров’я своє, своїх рідних, близьких та оточуючих вас людей.