Відокремлений структурний підрозділ Жмеринський міськрайонний відділ лабораторних досліджень ДУ «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України» інформує.

Профілактичні щеплення-запорука здоров’я та активного життя.

Профілактичні щеплення або вакцинація це введення в організм людини медичних імунобіологічних    препаратів(вакцин)    для    створення     специфічної несприйнятливості до інфекційних хвороб. Щеплення є обов’язкові та рекомендовані. В Україні обов’язковими є 10:  проти гепатиту В, туберкульозу, дифтерії, поліомієліту, кашлюку,   правця, гемофільної інфекції, кору, краснухи та епідемічного паротиту. Рекомендовані щеплення проти вітряної віспи, гепатиту А, грипу, пневмококової,  менінгококової, ротовірусної та папіломавірусної інфекцій. Крім того, ще проводять щеплення:
-    за епідпоказами - контактним у вогнищі інфекційного захворювання;
-    особам, які отримали травми з пошкодженням шкіряного покрову;
-    особам, які постраждали від укусів безпритульних тварин і тварин хворих на сказ.
Для захисту від інфекційних хвороб обов’язкові щеплення дітям починають робити з першого дня від народження та до досягнення ними 16-річного віку, дорослим – з 18 років 1раз на 10 років за порядком(Календар щеплення) затвердженим Міністерством охорони здоров’я України.
З травня 2018р. змінений порядок(календар) щеплення дитячого населення. Оновлення в календарі стосуються вакцинації проти туберкульозу та гепатиту В. Діти отримуватимуть єдине щеплення БЦЖ проти туберкульозу на 3-5 добу. Другу дозу вакцини проти гепатиту В дитина отримуватиме у другий місяць життя. Це дозволить у майбутньому використовувати комбіновану багатокомпонентну(проти дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту, гемофільної інфекції та гепатиту) вакцину, що зменшить кількість візитів на вакцинацію у перші місяці життя дитини. Такий, науково обґрунтований, підхід допоможе збільшити частку дітей, щеплених своєчасно.
Вакцинація проводиться тільки зареєстрованими в Україні вакцинами,  медичним персоналом, який пройшов спеціальну підготовку.
Медичний огляд з вимірюванням температури тіла перед проведенням щеплення є обов’язковим, у разі необхідності лікар призначає додаткові обстеження та інформує батьків про можливі реакції або ускладнення після застосування певної вакцини. Після проведеного щеплення у дитини, залежно від її індивідуальних особливостей, може розвитися післявакцинальна реакція або ускладнення. Частіше це  нестійкі клінічні ознаки, які проявляються в певні строки після вакцинації та призводять до короткочасних функціональних змін в організмі дитини, а саме: гіперемія, набряк, ущільнення  м’яких тканин в місці ін’єкції, підвищення температури тіла більше 390С.
Слід зазначити, що ні одне щеплення не гарантує 100% уникнення захворювання на ту чи іншу інфекцію, але воно запобігає тяжкому перебігу хвороби та її ускладненню.
Діти, які не щеплені є небезпечними в першу чергу для себе, ніж для інших дітей-щеплених. Чим менший відсоток щеплених осіб, тим нижчий колективний імунітет, тим більший ризик нової хвилі небезпечних, потенційно смертельних інфекцій. Прикро, але неповнолітні діти не можуть самостійно приймати рішення щодо вакцинації себе, тому всю відповідальність за нього беруть на себе батьки(опікуни).
Для тих, хто планує вакцинувати своїх дітей наші поради:
1.    Підготуйте дитину до щеплення(розкажіть їй доступно про проведення щеплення).
2.    Розкажіть лікарю про стан здоров’я дитини напередодні щеплення, можливі алергічні реакції, умови, в яких дитина буде перебувати після щеплення.
3.    Отримайте від лікаря відповіді на свої запитання, якщо такі у вас є, щодо вакцинації.
4.    При бажанні ви можете ознайомитися з інструкцією та  висновком про відповідність показникам якості імунобіологічного препарату.
5.    Підпишіть Інформовану згоду.
6.    Після щеплення виконуйте всі рекомендації лікаря.
7.    У разі придбання вакцини в аптечній мережі необхідно:
-    отримати рецепт від лікаря;
-    вакцину отримати в аптеці та доставити в лікувально-профілактичний заклад в термоконтейнері з холодоелементами;
-    кожна доза вакцини видається із аптеки в упаковці з інструкцією про застосування українською мовою та розрахунковим документом із зазначенням дати та години продажу.
Крім того, необхідно знати, що кожна серія  імунобіологічного препарату супроводжується Сертифікатом якості або Висновком про відповідність цього препарату показникам якості.
                                                                            Пам'ятайте!
                            Відповідальність за здоров’я та життя дитини несете ви-батьки!
            Відмовившись від проведення вакцинації своєї дитини, Ви наражаєте її на високий ризик                            захворювання тяжкими інфекційними хворобами, що на сьогодні можна                                                                            попередити своєчасним щепленням.