Захист бджіл

при обробках пестицидами сільськогосподарських культур.

"Через чотири роки після того, як зникне остання бджола, зникне і людство». Ці слова, сказані колись Альбертом Ейнштейном, в останні роки стали актуальними, як ніколи. Глобальне зникнення бджіл набуває катастрофічних масштабів, маючи доволі серйозні наслідки не лише для екосистеми планети, але й для продовольчої безпеки та світової економіки.

Однією з причин цього є порушення регламентів застосування засобів захисту рослин юридичними та фізичними особами, які застосовують пестициди в сільськогосподарському виробництві.

У зв’язку з численними зверненнями та скаргами від населення нашого району, а особливо пасічників, щодо порушень правил застосування засобів захисту рослин (ЗЗР) Управління агропромислового розвитку Шаргородської РДА нагадує про вимоги, яких необхідно дотримуватися, щоб підвищити рівень безпеки використання хімічних засобів захисту рослин та запобігти забрудненню довкілля.

Бджоли — це найважливіший запильник практично всіх фруктових і ягідних дерев, чагарників, а також сільськогосподарських рослин (близько 85%). Тому всі сільгоспвиробники обов’язково повинні бути толерантними до бджоли-трудівниці.

Власники пасік повинні обов’язково зареєструватись у сільській раді, на території якої вона знаходиться. Фізичні і юридичні особи, які застосовують ХЗЗР для обробки медоносних культур, згідно з ст.37 Закону України «Про бджільництво» зобов’язані, бовязково письмово, не пізніше, ніж за три доби до початку обробки попередити органи місцевого самоврядування, пасічників , пасіки яких знаходяться на відстані 10 км від оброблюваних площ. При цьому слід повідомляти дату обробки, назву препарату, ступінь і строк дії токсичності.

Пасіки необхідно вивезти не менш, ніж на 5 км від оброблюваних ділянок або ізолювати на термін до 5 діб, у залежності від застосованого препарату. Враховуючи токсичність всіх ХЗЗР для бджіл, обробіток сільгоспкультур, які є медоносами, потрібно проводити у фазу бутонізації до цвітіння. Обробки в садах, посівах ріпаку, гірчиці та на інших медоносних культурах в період цвітіння заборонені.

Всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, у похмурі і прохолодні дні з температурою нижче +10 оС допускається проведення обробітків у денні години.

Забороняється залишати пестициди та отруєні принади без охорони в місцях застосування, на польових станах, індивідуальних господарствах та інших місцях.

Забруднені пестицидами поверхні та грунт після проведення вантажно-розвантажувальних робіт, транспортування, перезатарювання і застосування препаратів в складських приміщеннях, приготування робочих розчинів і принад, заправки апаратури на протруювання насіння, а також машини і апаратура (протруювачі, обприскувачі, сівалки, автонавантажувачі і транспортні засоби), тара з-під пестицидів і протруєного насіння, невикористані робочі розчини, промивні стічні води, що містять пестициди, підлягають знешкодженню.

Обприскування вентиляторними і штанговими оприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне). Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт із догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому — 300 м.

Авіаційним методом можуть бути застосовані тільки ті пестициди та агрохімікати, що включені в «Перелік препаратів, дозволених до авіаційного застосування в Україні».

Відповідальність за дотримання вимог природоохоронного законодавства при авіаційному застосуванні пестицидів покладається на замовника виконання авіаробіт та власника повітряного судна. Заплановані для авіаційних обробітків сільськогосподарські і лісові угіддя повинні бути нанесені на карти-схеми землекористування.

Проекти авіаційно-хімічних робіт погоджуються установами держпродспоживслуби і органами охорони навколишнього природного середовища не пізніше, ніж за 10 днів до початку робіт. Застосування пестицидів авіаметодом повинно здійснюватись у ранкові та вечірні години, при швидкості руху повітря, що не перевищує 3 м/с (при дрібнокрапельному обприскуванні) і 4 м/с (при крупнокрапельному), температурі повітря не вище +22 оС, робоча висота над об’єктом обробітку повинна бути не менше

3 м.

Забороняється авіаційний обробіток пестицидами ділянок, розміщених ближче 1 км при звичайному і 2 км — при ультрамалооб´ємному обприскуванні від населених пунктів. Санітарно-захисна зона від рибогосподарських водойм, джерел господарсько-питного водопостачання, ферм, місць випасу тварин складає 2 км; від місць постійного розміщення медоносних пасік — 5 км; від місць інших сільськогосподарських робіт — 1 км. Застосування пестицидів для захисту насаджень дозволяється тільки з 22 до 7 години ранку.

Добір асортименту пестицидів і методів обробітків повинен проводитися таким чином, щоб вміст хімічних речовин у атмосферному повітрі не перевищував ГДК.

Для обробітку індивідуальних садів і городів у межах населеного пункту застосовувати засоби захисту відповідно до «Переліку дозволених до застосування пестицидів та агрохімікатів в сільському господарстві».

Обробіток водойм (із метою знищення водоростей, бур’янів, личинок комарів) можливий тільки з дозволу органів охорони навколишнього природного середовища і санітарно-епідеміологічної служби.

При використанні пестицидів у народному господарстві необхідно вживати заходи щодо попередження накопичення в грунті стійких і активно мігруючих пестицидів. Забороняється багаторазове використання протягом сезону одного і того ж пестициду. Препарати з персистентністю до 4-х місяців застосовують не більше 2-х разів за вегетаційний період, а більш стійкі пестициди можна використовувати тільки при відсутності їх залишків після попередніх обробітків.