Шаргородська громада
Вінницька область, Жмеринський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Комплекс споруд Шаргородського Свято-Миколаївського чоловічого монастиря

     В 1717 році тодішній власник Шаргорода магнат Станіслав Любомирський запросив на береги Мурашки ченців ордена уніатів-базиліан, що заснували тут монастир і школу (1719).

     Унія зустріла різкий опір православного населення. В 1726 році в Шаргороді виникло братство зі своєю школою, а згодом через вісім років спалахнуло повстання під керівництвом сотника шаргородских козаків Верлана. Прийнявши титул полковника, Верлан зібрав під свої прапори значні сили гайдамак, маючи намір вигнати з краю «іноплемінників» і приєднати Правобережжя до Росії. Проте, повстання зазнало поразки.

     Біля 1782 року новий власник Шаргорода Йосип Соснівський надав базиліанам для споруди монастиря і школи-бурси розвалини замка і необхідні засоби. Школа, в якій деколи вчилося до шестисот учнів, славилася на всьому Правобережжі. Після приєднання краю до Росії монастир був реформований в православний, а школа - в семінарію, пізніше - в духовне училище. В 1840-і роки тут вчився чудовий український поет Степан Васильович Руданський (1834-1873). Яким  величезним зарядом життєрадісності і здорового подільського гумору винен володіти син бідного сільського священика села Хомутинці поблизу Вінниці, щоб восьмилітнє перебування в цих жорстких умовах не тільки не зламало, але і розвинуло прекрасне дарування!

     Видатний український письменник Михайло Коцюбинський (1864 -1913) вчився в Шаргороді в інший час, в 70-е роки. Саме в Шаргородській бурсі після прочитання твору юного Михайлика, викладач, входивши у вчительську, вимовив: «Будемо мати свого літератора». І не помилився. Дещо пізніше тут же вчився і чудовий український композитор, майстер українського хорового мистецтва Микола Дмитрович Леонтович (1877- 1921), автор класичного «Щедрика».

     Меморіальні дошки на фасаді колишньої бурси нагадують про славні імена.

     В центрі колишнього монастирського подвір'я, що зайняло верхнє плато межиріччя, височіє видимий зі всіх місць Шаргорода і навколишніх гір величезний собор Миколи Мірлікійського.

     Будівля з чотирьохколонним портиком на головному фасаді, повернутому, всупереч канону, на південь, а не на захід, було закладено ще при базилианах, що встигли підняти стіни тільки до перших вікон. Завершено ж будівництво лише в 1806 -1818 роках, вже в православ'ї.

     Монументальність собору різко контрастувала з мирською суєтою шаргородских обивателів, проте в кам'яній стіні з баштами по кутах і триярусною дзвіницею в центрі, проти головного фасаду собору, зведеними в 1848 році, розміщувалися лавки торговців, що цілком зримо поєднували святість обителі з суєтою миру цього. 

     До східного крила собору примикає двоповерховий корпус келій з живописними крильцями і сходами. Упоперек торця келій - довга будівля бурси. Архітектура його проста, утилітарна і не позбавлена деякої витонченості. Примітно, що такі ж портики із спарених колон, що і при вході в собор, влаштовані і в будівлі бурси і в другому поверсі корпусу келій, тільки пропорційно зменшені.

Фото без описуФото без опису

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без опису

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора