Музей образотворчого мистецтва

Шаргородський   музей   образотворчого  мистецтва    починав   свою   роботу    як    відділ  Вінницького    обласного    художнього   музею .   А  згодом    за     ініціативою   місцевої   парторганізації  з 1988 року почав   працювати,    як  самостійний    музей. Далеко   не   кожне  місто  має  у  своєму  «арсеналі  культ закладів»   художній    музей   або    картинну  галерею.

А   наше    місто,    може   гордитися   тим,  що    ось   уже   більше  30   років    музей   образотворчого  мистецтва,   використовуючи   різні   форми   своєї  діяльності,   виховує   та    розвиває   в    людині    естетичні,  моральні,    патріотичні    почуття,   тим    самим  вносить   свій   посильний    внесок   у    формування  особистості.

Велику    допомогу    у   створенні   музею    надала   спілка   художників    України,   якою   в   дарунок   музею   було   передано   більше   120  творів   живопису,    графіки,    скульптури,   предметів   декоративно – ужиткового     мистецтва. Основа    будь – якого    музею  -  його    фондові  колекції.   Сьогодні    основний   та   допоміжний  фонди    музею   нараховують   близько    940 одиниць   збереження. Більшість  музейних  творів    експонувалися на  виставках    району   та  області ,  на  великих  республіканських  тематичних  виставках,  які  були  присвячені  важливим  подіям  в  історії  нашого  краю. Найбільшу  цінність  нашого  музею  складає  гобелен  „ Шаргород  -  земля  Подільська ”  -  створений  за  ескізами  вінницького  художника  Юрія  Кізімова.  На  ньому  зображена  панорама  нашого  міста.  Гобелен  був  витканий  майстрами  ручного  ткацтва   села   Решетилівка,  що  на  Полтавщині  у  1987  році.   У  правому  верхньому  куті  дата  -  1585  рік.  Саме  у  цьому  році  почалася  забудова  нашого  міста.  В  центрі  гобелену  -  Свято – Миколаївський  монастир  і  костел  Святого  Флоріана  -  визначні  споруди,  які  збереглися  до  сьогодні,  і  представляють  велику  архітектурну  цінність  нашого  міста.

Кожен  народ береже   і   шанує  свою історію, свою культуру та традиції. Це основа основ, без якої у  народу немає майбутнього. Саме тому історико – культурна спадщина передається  з  покоління  в покоління,   як найцінніший спадок. І місія музею  -  зберігати та примножувати  національну   спадщину.

Сьогодні ми не  можемо   не   згадати  про  Марію    Іванівну   Деркач,  Федора  Олексійовича   Гуліватого, Юрія   Парфентійовича Кірілова    -   самобутніх   художників,   які    були    закохані   у   цвітіння  землі,   у   барвоквіття   української   природи   з   якої впродовж   усіх   творчих   років   черпали   натхнення  й   кольори   для   своїх   полотен.

Ми пишаємось, що на нашій  Шаргородській  землі, жили і працювали  такі  талановиті  майстри пензля,  роботами  яких  захоплюються  відвідувачі  музею. Багата  і  сьогодні Шаргородщина  художниками , які  змальовують  у  своїх  полотнах  мальовничий  Шаргородський  край.  Серед  них  Наталія     Гуляєва - Смагло, Тетяна  Кардаш,  Василь Очеретнюк,  роботи  яких  входять  в експозицію  музею.

Вміння бачити прекрасне у кожній  миті життя, радіти новому дню  -  ось життєве кредо цих  художників.

Крім  науково-дослідницької,  експозиційної, освітньої  роботи  музей  впроваджує  нові  форми  популяризації  класичного та  сучасного  мистецтва,  зокрема,  через  проведення  виставок,  фестивалів,  народознавчих  заходів,  майстер-класів,  квест - екскурсій,  тематичних  екскурсій.

При  музеї  діє  клуб   людей  поважного  віку  «Калинове  намисто»  для  яких  проводяться   різноманітні  цікаві  заходи.

У  2015 році  на  фасаді  будівлі  Шаргородського   музею  образотворчого  мистецтва  відкрили  композиційний  пантеон  світовим  постатям: Михайлу  Коцюбинському,  Степану  Руданському  і  Миколі  Леонтовичу.