Шаргородська громада
Вінницька область, Жмеринський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Костел Святого Флоріана м.Шаргород

Відкритий у 1595 році, він до сьогоднішнього дня дивує своєю довершеною красою і досконалістю. Він являє собою триніфну базиліку, побудовану з вапнякового каменю. На виразному бароковому фасаді хвилеподібні аттики бічних нефів ритмічно переходять у високий середній аттик, який гармонійно завершується напівкруглими фронтоном з хрестом.

Інтер’єр храму має рясне декоративне оздоблення - ліпнину та розписи циліндричного склепіння, які очевидно поновлені у 1717 р. під час реставрації костьолу. На пілонах та у бічних нефах з тонованого алебастру виконано в рамах-корталах чотирнадцять композицій у скульптурній техніці горельєфу (тобто невисокого рельєфу), які заслуговують на найбільшу увагу! 

Вони ілюструють церковний твір для хору та органа видатного композитора  Ференца Ліста, Vіа Cruig "Хресна дорога" - „Чотирнадцять зупинок на страдницькій дорозі Христа". Вони були привезені в 1905 р. до Шаргорода з Польщі і досі мають велику цінність.

На вівтарі костелу зберігається головна реліквія храму – кусочок дерев’яного хреста, на якому було розіп’ято Ісуса Христа.

У головному вівтарі костьолу можна побачити високомистецьке скульптурне  „Розп'яття" роботи старих італійських майстрів. Тут же у сакристії - портрет Яна  Замойського, скоріше за все, копії XIX століття з дещо раннього, а може при  життєвого зображення фундатора храму. У лівому верхньому куті портрету зображено родовий герб роду - „Еліта". У костьолі до цього часу зберігся напис: „Ян Замойський, Канцлер і Гетьман Великий Коронний" і дати життя - 1541 - 1605 р.р. У нижній частині полотна на світлій смузі - два рядки латиною: „Ян Сіріуш Замойський, вищий воєначальник і канцлер Коронний, общини Шаргородської року 1595 засновник". 

У XX ст. під час встановлення радянської влади у Шаргороді, як і по всій Україні, було переслідування християн, а особливо католиків. Нова влада намагалась припинити культову діяльність Католицької церкви, але завдяки міцній вірі місцевих католиків зробити цього не вдалось.

Фото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без описуФото без опису

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора