Шаргородська громада
Вінницька область, Жмеринський район
Логотип Diia
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Костел Святого Флоріана м.Шаргород

Відкритий у 1595 році, він до сьогоднішнього дня дивує своєю довершеною красою і досконалістю. Він являє собою триніфну базиліку, побудовану з вапнякового каменю. На виразному бароковому фасаді хвилеподібні аттики бічних нефів ритмічно переходять у високий середній аттик, який гармонійно завершується напівкруглими фронтоном з хрестом.

Інтер’єр храму має рясне декоративне оздоблення - ліпнину та розписи циліндричного склепіння, які очевидно поновлені у 1717 р. під час реставрації костьолу. На пілонах та у бічних нефах з тонованого алебастру виконано в рамах-корталах чотирнадцять композицій у скульптурній техніці горельєфу (тобто невисокого рельєфу), які заслуговують на найбільшу увагу! 

Вони ілюструють церковний твір для хору та органа видатного композитора  Ференца Ліста, Vіа Cruig "Хресна дорога" - „Чотирнадцять зупинок на страдницькій дорозі Христа". Вони були привезені в 1905 р. до Шаргорода з Польщі і досі мають велику цінність.

На вівтарі костелу зберігається головна реліквія храму – кусочок дерев’яного хреста, на якому було розіп’ято Ісуса Христа.

У головному вівтарі костьолу можна побачити високомистецьке скульптурне  „Розп'яття" роботи старих італійських майстрів. Тут же у сакристії - портрет Яна  Замойського, скоріше за все, копії XIX століття з дещо раннього, а може при  життєвого зображення фундатора храму. У лівому верхньому куті портрету зображено родовий герб роду - „Еліта". У костьолі до цього часу зберігся напис: „Ян Замойський, Канцлер і Гетьман Великий Коронний" і дати життя - 1541 - 1605 р.р. У нижній частині полотна на світлій смузі - два рядки латиною: „Ян Сіріуш Замойський, вищий воєначальник і канцлер Коронний, общини Шаргородської року 1595 засновник". 

У XX ст. під час встановлення радянської влади у Шаргороді, як і по всій Україні, було переслідування християн, а особливо католиків. Нова влада намагалась припинити культову діяльність Католицької церкви, але завдяки міцній вірі місцевих католиків зробити цього не вдалось.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора