Шаргородська Синагога

Шаргородська синагога - один з найчудовіших архітектурних пам'ятників єврейських общин Подолії. Початково, об’єм синагоги, заданий квадратним в плані залом для моління, був оточений з північної, західної і південної сторін одноповерховими прибудовами. Будівля була ґрунтовно реконструйована, найімовірніше, на початку XVIII ст., після закінчення турецького правління. Воно, хоча і понесло істотні втрати, в цілому збереглося, можливо, завдяки тому, що було за радянських часів пристосоване під сокоморсовий завод, який працює і зараз. Одноповерхова прибудова до південного фасаду втрачена, на її місці знаходиться сучасна будова.

На початку XVIII в. був зведений другий поверх західної прибудови, в результаті дещо змінилися пропорції головного об'єму будівлі.

Широко розставлені невеликого розміру лучкові вікна з витонченими профілями відрізняють західний фасад будівлі від інших, більш монументальних, зберегли прості крупні отвори кінця XVI в. На східному фасаді два такі отвори розміщуються по сторонах круглого вікна, розташованого по центральній осі над арон-кодешем.

Прикрашаюча будівлю висока корона аттика одержала, мабуть, тоді ж нову обробку - гребені і кутові башточки. Двох'ярусному центральному гребеню аттика західного фасаду, прикрашеному волютами, відповідало оформлення порталу головного входу, який розташовувався зліва від центральної осі. Дата «1893» на аттиці, відображена на фотографії 1930-х рр., свідчить про чергову реконструкцію будівлі. Тоді, мабуть, і був прорубаний в центрі фасаду головний вхід, понині існуючий.

В 1930-х роках синагога була закрита, а будівля реквізована радвладою. Символом нової епохи стала п'ятикутна зірка, розміщена в центральній частині аттика західного фасаду, на місці скрижалей Заповіту, увінчаних зображеннями двоглавого орла і шестикінечного «щита Давида».

В XVIII в. на другому поверсі західного нартекса, над вестибулем, в синагогах звичайно розташовувалося приміщення для жінок. Можливо, так було і в Шаргородській синагозі після реконструкції XVIII в. Спочатку ж для жінок було призначено невелике склепінчасте приміщення, що збереглося в північній прибудові до молебного залу, і сполучене з ним наскрізними отворами. З приведенного вище опису синагоги внуком рабина р. Ханоха халеви Крупника, витікає, що як в першому, так і в другому поверсі західного нартекса в XIX в. розміщувалися невеликі молебні зали, що належали різним ремісничим громадам. Простір між цими залами в першому поверсі служив вестибулем, а приміщення для жінок "эзрат наше" мало у своєму розпорядженні на галереї, спорудженій і молебному залі, біля його західної стіни. Представляється най вірогіднішим, що пристрій дерев'яної галереї усередині молебного залу міг бути створений тільки в XIX в. Ця галерея не збереглася.

Частково збереглася конструкція арон-кодеша: на східній стіні, в її нижній частині, по центральній осі розташовані дві ніші прямокутної форми, одна над іншою. Ніші прикрашені по обох сторонах пілястрами.

Молебний зал Шаргородської синагоги має типове для кінця XVI - XVIII в. просторово-планувальне рішення з розподілом його внутрішнього об'єму чотирма масивними опорами па дев'ять частин. В центральній частині, перекритій куполом, розташовувалася високо піднята на кам'яному цоколі біма з різьбленими дерев'яними поручнями. Вона була розібрана за радянських часів при перебудові будівлі під завод. На чотири восьмигранні колони в центрі залу спиралися арки зведень решти восьми частин залу, що також не збереглися. На стовпах і пілястрах уціліли фрагменти декоративного ліплення і псевдокласичного стилю капітелі XIX століття. Над бімою зберігся купол з позолоченою спіральною декоративною тягою, по блакитному полю, що сходяться до центру. Піднявшись на сучасне бетонне перекриття, що розділило зал на два поверхи, можна опинитися біля самої основи купола. В цьому незвичайному ракурсі він, оточений численними металевими трубами і цистернами, справляє фантастичне враження: здається, варто тільки прибрати всі заводські конструкції, і на звільнених стінах проступлять стародавні розписи.