Насильство у сім’ї – соціальна проблема!

Дата: 08.06.2022 09:42

Інформація про допомогу для постраждалих осіб від фізичного, психологічного, сексуального та економічного насильства для надавачів послуг, працівників гуманітарних та громадських організацій, представників громад

Законодавство України у сфері протидії домашньому насильству визначає чотири форми насильства: фізичне, сексуальне, психологічне та економічне.

Фізичне насильство – це форма домашнього насильства, що включає ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.

Сексуальне насильство – включає будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди або стосовно дитини незалежно від її згоди, або в присутності дитини, примушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі вчинені стосовно дитини або в її присутності.

Психологічне насильство – включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров’ю особи.

Економічне насильство – включає умисне позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна, коштів чи документів або можливості користуватися ними, залишення без догляду чи  піклування, перешкоджання в отриманні необхідних послуг з лікування чи реабілітації, заборону працювати, примушування до праці, заборону навчатися та інші правопорушення економічного характеру.

Кожен прояв насильства робить дім небезпечним місцем. Бачиш насильство? Не залишайся осторонь. Дій!

Якщо Ви стали постраждалою особою від домашнього насильства, негайно телефонуйте за номером 102, це єдиний номер телефону для виклику поліції.

Оператору слід повідомити наступну інформацію:
1. вид правопорушення (вчинення домашнього насильства), нанесення
тілесних
ушкоджень;
2. час, місце, обставини вчинення домашнього насильства;
3. дані про постраждалу особу, повідомити чи необхідна медична допомога.

За фактом виклику має прибути екіпаж патрульної поліції, який має зафіксувати прояв домашнього насильства в будь-якій формі і вжити необхідні заходи.

Також можна звернутися за допомогою:

• Медичні установи - 103.
  • Урядова “гаряча лінія” протидії домашньому насильству - 15-47 (цілодобово).
  • Національна “гаряча лінія” з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації - 0 800 500 33 5 (зі стаціонарного) або 116 123 (з мобільного) цілодобово.
  • Обласна лінія довіри з попередження домашнього насильства - 0 800 75 04 75 (цілодобово).
  • Національна дитяча “гаряча лінія” — 0 800 500 22 (зі стаціонарного) або 116 111 (з мобільного). З пн.-пт. – з 09:00 до 20:00, вихідні дні – з 09.00 до 18,00.
  • Вінницький обласний центр соціальних служб - (0432) 59 20 72.
  • Обласна мобільна бригада соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі надає консультації з понеділка по четвер з 9:00 до 18:00 год, в п’ятницю з 9:00 до 17:00 год :

Тел.: 068 58 60 355 (фахівець із соціальної роботи);

097 578 82 89  (психолог);

E-mail: vocsssdm@ukr.net  Viber: 097 578 82 89 (психолог).

• Обласний комплексний центр надання соціальних послуг - (067) 382 87 45.
  • Служба у справах дітей Вінницької ОДА - (0432) 67 31 08.
  • Репродуктивний кабінет для жінок, які зазнали сексуального насильства - Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М.І. Пирогова (0432) 35 31 85.
  • Єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги - 0 800 213 103 (цілодобово).

КУ Центр надання соціальних послуг