Шаргородська громада
Вінницька область, Жмеринський район
Логотип Diia
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Негативні наслідки паління минулорічної трави і чагарників. Екологи попереджають…

Дата: 30.03.2021 13:14
Кількість переглядів: 495

 

      В нашій територіальній громаді  разом з теплом прийшов їдкий та густий дим від паління минулорічної трави і чагарників. А це має негативні наслідки не тільки для здоров’я людини, але і для природи. Досить часто люди ігнорують заклики відмовитись від подібних заходів, а це, в свою чергу, призводить до безконтрольних та масштабних пожеж, що стає причиною знищення біорізноманіття та тваринного світу.

     На відкритих територіях в безвітряну погоду вогонь може розповсюджуватися зі швидкістю до 4-х км за годину, а у вітряну – до 30 км; висота полум’я досягає 2-х метрів. Нерідко при випалюванні стерні, сухої рослинності пошкоджуються полезахисні лісові смуги, виникають великі пожежі, в т.ч. і в прилеглих лісових масивах. Аналогічним чином, існує загроза і загоряння житлових будинків.

   При спалюванні стерні, соломи і поживних залишків згорає гумус найбільш родючого поверхневого шару, внаслідок чого знижується біологічна активність грунту. Разом з стернею вогонь знищує безцінну біосферу ланів, яка могла б суттєво підвищити врожайність у наступні роки, а на їх місце приходять патогенні мікроорганізми та бур`яни.

    Під час згоряння однієї тонни рослинних залишків у повітря вивільняється більше 9 кг мікрочасточок диму. До їх складу входять пил, окис азоту, вуглекислий газ, важкі метали тощо, які осідають у легенях. З листям часто горить безліч сміття, що істотно підсилює забруднення атмосфери.

     Гинуть не тільки мікроорганізми, але й знищуються гнізда птахів, таких як крижень, чайка, травник, бекас, очеретяна і звичайна вівсянки, польовий і лісовий жайворонки, щевриків. Від сильної трав’яної пожежі гинуть практично всі тварини, що живуть у сухій траві або на поверхні грунту (зайці, їжаки, плазуни, земноводні). Хтось згорає, хтось задихається від диму.                

     Під час пожеж гине багато комах, їх личинки, лялечки, а також сонечка, туруни, дощові черв’яки та інші дрібні тварини, які беруть участь у процесі утворення грунту. Суха минулорічна трава – не сміття, а безцінний продукт харчування, житло, притулок, створений самою природою.

     За випалювання стерні, пасовищ, рослинності або її залишків та опалого листя згідно зі статтею 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення  штраф становить від 170 до 340 гривень для громадян  і від 850 до 1190 гривень для посадових осіб.

     При палінні багаття на території природно-заповідного фонду: від 340 до 680 гривень для громадян і від 1190 до 1700 гривень для посадових осіб.

     Крім того, згідно зі статтею 245 Кримінального кодексу України, за знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу порушник може нести і кримінальну відповідальність: штраф від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк від двох до п'яти років, або позбавлення волі на той самий строк.

Управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства,

екології та комунальної власності

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора