Шаргородська громада
Вінницька область, Жмеринський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Інструменти впливу на правопорушників задля убезпечення суспільства

Дата: 29.06.2021 15:58
Кількість переглядів: 413

5 лютого 2015 року Верховною радою України був прийнятий Закон України «Про пробацію». З прийняттям даного Закону Верховна Рада України зробила реальний крок у сфері наближення юстиції України до міжнародних стандартів і впровадження у державі принципово нової системи заходів кримінально-правового характеру, покликаних у першу чергу забезпечити безпеку суспільства.

На виконання даного Закону у 2017 році, шляхом реформування кримінально-виконавчої інспекції, було створено єдину Державну установу «Центр пробації» з підпорядкуванням їй уповноважених органів з питань пробації, удосконалено організаційну структуру, механізм використання фінансових, матеріальних та технічних умов функціонування органів пробації для ефективного використання поставлених завдань.

Фото без опису

Пробація — це не покарання, яке застосовується замість позбавлення волі, а система. Головною метою пробації є безпека суспільства. Пробація не означає можливість дати правопорушнику уникнути покарання. Це просто більш перспективна і логічна схема виконання цього покарання, поєднана з допомогою, підтримкою, мотивацією до змін без вилучення людини із суспільства. Важливо, що в результаті пробації до суспільства повертається повноцінна людина, яка не порушує законодавство, працює, сплачує податки, створює сім’ю. Крім того, ця система більш економна порівняно з витратами на забезпечення тюремного ув’язнення.

Виконання покарань не пов’язаних з позбавленням волі базується дослідження його криміногенних потреб,  його особистості та способу  життя.  Під час проведення соціально-виховної  роботи з’ясовуються можливі фактори впливу що зумовили вчинення ним злочину, основними є:  відсутність освіти, роботи та законних джерел доходів, складна ситуація в родині, вплив оточення, різного роду залежності, спосіб мислення та інші психологічні особливості.

Працівником пробації разом з суб’єктом складається план індивідуальної роботи з з’ясованими криміногенними факторами і вже на основі наявних потреб визначаються відповідні заходи , із залученнями відповідних служб, які співпрацюють з органом пробації. Метою  роботи з клієнтами пробації є зміна на краще та готовності жити без порушень закону.

Особливу роль в пробації  відіграє психологічна допомога, яка базується  безпосередньо з  роботою з суб’єктами пробації, яка спрямована на розв’язання психологічних проблем, у вирішенні яких залучені волонтери пробації.

Фото без опису

Фото без опису

Під час  вирішення криміногенних потреб для  зміни у поведінці суб’єктів пробації залучаються й неурядові організації, які мають досвід для роботи з даною категорією осіб, що становлять Банк ресурсів сектору пробації у роботі з клієнтами пробації для вирішення різних криміногенних факторів ризику вчинення кримінальних правопорушень.

Фото без опису

Фото без опису

Законом України «Про пробацію» передбачено  новий інструмент роботи із засудженими – пробаційні програми, які призначаються за рішенням суду особі, звільненій від відбування покарання з випробуванням, та передбачає комплекс заходів, спрямованих на корекцію соціальної поведінки або її окремих проявів, формування соціально сприятливих змін особистості, які можливо об’єктивно перевірити (програми психологічної корекції та програми соціальної адаптації, спрямовані на усунення негативних факторів, що впливали та можуть в подальшому впливати на поведінку правопорушника). Нині розроблено, проведено пілотування та затверджено наказами Міністерства юстиції України пробаційні програми для роботи з суб’єктами пробації, обов'язок пройти які може покладатися судами на осіб, звільнених від відбування покарання у виді позбавлення (обмеження) волі з іспитовим терміном: «Попередження вживання психоактивних речовин», «Подолання агресивної поведінки», «Зміна прокримінального мислення», «Формування життєвих навичок».

Лише спільними зусиллями усіх зацікавлених сторін (державних і недержавних органів та установ спільно з громадою) можна підтримати людину у складних життєвих обставинах та підвищити безпеку в громаді.

За 6 років дії закону створено нормативну базу з урахуванням культурної і ментальної специфіки українського суспільства, працівник пробації бере участь у судовому провадженні у якості повноправного учасника, створено дієву модель ювенальної пробації, власних інструментів роботи з правопорушниками, зокрема пробаційних програм, організовано підтримку органів місцевого самоврядування у вигляді затверджених цільових програм. Це дає свій позитивний результат. Оскільки людина не відірвана від сім'ї, від соціуму. Вона не втрачає ті соціальні зв'язки, які вона може втратити у неволі. В результаті до суспільства повертається повноцінна людина, яка не порушує законодавство, працює, сплачує податки та створює сім'ю.

Фото без описуФото без описуФото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора