Шаргородська громада
Вінницька область, Жмеринський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

28 липня - Всесвітній день боротьби з гепатитом

Дата: 23.07.2021 13:41
Кількість переглядів: 432

Що таке вірусний гепатит і як із ним жити?

       Вірусний гепатит -  це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Наразі виявлено п’ять основних вірусів гепатиту — типи A, B, C, D і E.

      Кожен із цих типів може мати серйозні наслідки для здоров’я. Зокрема, гепатити В і С призводять до розвитку хронічного захворювання і, в цілому, є найпоширенішою причиною цирозу і раку печінки.

       Більшість людей, які інфікуються вірусом гепатиту С, не відчувають цього, не мають симптомів і протягом багатьох років можуть добре себе почувати. Нажаль, дуже часто людина дізнається про свою хворобу, коли вірус серйозно вплинув на печінку призвівши до значного фіброзу, цирозу або навіть раку печінки. Саме тому тестуватись необхідно всім.

    Головне для пацієнтів вчасно звертатися до лікарів на консультацію.

     Раніше доступ до лікування був дуже обмежений, а препарати, які використовувались, мали велику кількість побічних реакцій та важко переносились пацієнтами маючи при цьому низьку ефективність. Наразі ми маємо ліки, які протягом 3-6 місяців виліковують близько 95% пацієнтів. Прийом сучасних ліків майже не пов’язаний із виникненням побічних реакцій та полягає у прийомі однієї або декількох пігулок один раз в день!

   За оціночними даними в Україні проживає 1 300 000 осіб із вірусним гепатитом С, що становить 3,6 % загального населення та 559 341 з вірусним гепатитом В, тобто близько0 1,5% загального населення. Водночас під медичним наглядом станом на кінець 2020 року перебувало близько 90 000 осіб з діагнозом вірусний гепатит С та близько 18 500 – з діагнозом вірусний гепатит В. Щорічно в Україні медичні працівники проводять більше мільйона тестувань на вірусний гепатит В та майже мільйон на вірусний гепатит С. І в середньому виявляють 1,3 відсотка людей із маркерами вірусного гепатиту В та 4 відсотків із маркерами гепатиту С.

Основним шляхом передачі вірусного гепатиту С є кров, тобто в зоні ризику, не тільки, як раніше вважалося, люди, які вживають наркотики ін’єкційно, а й загальне населення, адже інфікуватися можна наприклад при отриманні будь-яких маніпуляцій пов’язаних з контактом з кров’ю, як наприклад при манікюрі.

 Хто має найбільші шанси заразитися?

   Зробити тест на вірусні гепатити необхідно кожному хоча б один раз протягом життя. А от особливо уважно до свого здоров’я рекомендовано поставитися та проходити скринінг на вірусні гепатити щороку наступним категоріям населення:

? особи, які мали незахищені статеві стосунки з декількома партнерами;

? особи, які споживали/споживають наркотики ін’єкційним та/або інтраназальним

шляхом (через вдихання наркотику носом);

? особи, які коли-небудь проходили процедуру гемодіалізу або на момент звернення безпосередньо перебувають на гемодіалізі;

? особи, які отримували донорську кров та/або її компоненти;

? медичні працівники, діяльність яких передбачає здійснення процедур із ризиком інфікування, наприклад інвазійних, та/або контакт із біологічними рідинами, що можуть містити зразки вірусу (хірурги, травматологи, акушери-гінекологи, лаборанти, маніпуляційні медсестри тощо, а також працівники служб надзвичайних ситуацій/правоохоронних органів у разі поранення гострими інструментами чи потрапляння на слизові оболонки крові, що потенційно може містити вірус ВГC);

? особи, які мають клінічні ознаки ВГС (цироз печінки, гепатоцелюлярна карцинома, підвищені показники функцій печінки нез’ясованої етіології, відхилення в органах шлунково-кишкового тракту, виявлені за результатами ультразвукового дослідження, або захворювання, що часто супроводжують ВГС як позапечінкові прояви);

? люди, які живуть з ВІЛ;

? особи, які перебували в установах виконання покарань;

? особи, які мають татуювання, пірсинг;

? особи, які отримували медичну чи стоматологічну допомогу в умовах, за яких немає певності в дотриманні заходів з інфекційного контролю.

   Дуже важливо пам’ятати, що у більшості інфікованих осіб відсутні будь-які симптоми захворювання, навіть коли гепатит має гостру форму. Під час гострої форми можуть, але не обов’язково, спостерігатись наступні ознаки: втома, втрата апетиту, жовтяниця, нудота, відчуття дискомфорту в правому підребер’ї, зміна кольору сечі (темніє) і калу (світлішає) та болі в суглобах. Щоб перевірити чи має людина гепатит необхідно пройти обстеження на визначення антитіл. Це можна зробити або здавши кров в лабораторії або зробивши швидкий тест. Відповідно до наказу МОЗ України від 19.03.2018 № 504 «Про затвердження Порядку надання первинної медичної допомоги» безоплатне тестування на вірусні гепатити В і С пацієнти можуть отримати у сімейного лікаря.

Якщо ж людина отримує результати, які покажуть наявність в її організмі антитіл – не варто панікувати. Це може свідчити про те, що людина раніше зустрічалась з вірусом і самостійно позбавилась його лишивши антитіла, як свідчення перенесеної інфекції. Далі необхідно пройти підтверджувальну діагностику а саме: аналіз методом ПЛР (обстеження крові методом полімеразної ланцюгової реакції) для визначення РНК вірусного гепатиту С або ДНК для вірусного гепатиту В. Цей аналіз покаже чи на даний час в організмі людини є вірус. Якщо результат виявиться позитивним лікар оцінить стан печінки пацієнта провівши необхідні обстеження та призначить лікування (для ВГС) або вирішить чи на даний час пацієнт його потребує (для ВГВ).

Потурбуйтесь вчасно про своє здоров’я та здоров’я своїх рідних!

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора