Шаргородська громада
Вінницька область, Жмеринський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Шаргородці навчались виготовляти ляльку-мотанку

Дата: 29.04.2022 20:48
Кількість переглядів: 288

28 квітня працівниками КО «Шаргородський музей  образотворчого  мистецтва» було організовано  майстер – клас з виготовлення ляльки – мотанки, який провела майстриня - переселенка з міста Києва Ніна Клименко.

На даний захід були  запрошені  жителі та гості нашої громади. Майстер-клас почався з теорії: цікавого оповідання майстрині про історію походження ляльки-мотанки. 

Про своє захоплення майстриня може розповідати годинами, як і про саму ляльку. Лялька-мотанка має таку назву тому, що її мотають, а не шиють і роблять це за певними правилами: під час роботи не можна  брати до рук голки, всі деталі іграшки намотують, або прив’язують, виняток становить лише костюм, який повторює традиційне українське вбрання, де вишивка чи оздоблення самі здавна були оберегом.

За правилами, лялька-мотанка не має обличчя, бо наші предки вважали, що через очі в неї можуть вселитися злі сили. Замість нього вимотувався обереговий хрест – символ сонця, життя та добра. До того ж, примотуючи одну деталь до іншої, обов’язково потрібно зробити три оберти: за минуле покоління, за сучасне і за майбутнє.

На ляльці вимотувалася сорочка – символ єднання поколінь, прив’язувалася, також, спідниця, яка символізувала зв’язок з небом, та обов’язково були фартушок (захищав жіночий початок) і пояс (з його допомогою акумулювалась енергія неба і землі). Голову ляльки-мотанки прикрашала хусточка, стрічка, або вінок як знак зв’язку з небом.

За словами майстрині, існує безліч видів мотанок: берегиня -годувальниця, кня­гиня-бажаниця, зерновушка, пеленашка, трав’яничка, та всі вони виконують одну роль – приносять у родину добро, злагоду, любов і достаток.

Зробити ляльку-мотанку під силу кожному. Для цього потрібно лише трішки часу, фантазії та мінімальних знань процесу її виготовлення. Зроблена своїми руками лялька значно тепліша та добріша, ніж та, яку купили, бо вона наша, рідна , яка може стати родинним оберегом та родинним  спадком, котрий  вбере  в себе вікові знання та вірування.

Наймолодшою учасницею майстер-класу стала жителька міста Миколаїв Кіра Жук.

Дякуємо усім, хто долучився до даного заходу!

Все буде – УКРАЇНА!!!

Фото без опису



« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора