Шаргородська громада
Вінницька область, Жмеринський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Спалювання сухої трави – це екологічний злочин!

Дата: 07.03.2023 14:03
Кількість переглядів: 110

Навесні деякі люди спалюють суху траву. Ті, хто заявляє, що це треба робити, помиляються самі і вводить в оману інших. Кожен акт підпалу є злочином проти тендітного світу природи. Головна небезпека полягає в провокуванні лісових пожеж і руйнуванні екосистеми.

         

Чому не можна палити траву навесні і до чого це призводить?

 

1. У природі все передбачено так, щоб трава та кущі росли після зими самі, без «допомоги» підпалів та людей. У нашому кліматі трава перегниває за зиму і не є перешкодою для молодої порослі, це також стосується і гілок, вони теж згодом перегнивають. До того ж, такі місця прекрасно підходять для гніздування птахів.

2. В час підпалів вже ростуть трави та квіти, хоча цього можна не помітити неозброєним оком. Кущі починають свій активний вегетативний період, тобто ростуть.  Після підпалів виживає і першою пускається в ріст найбільш стійка та невибаглива трава, часто це бур’янові трави, що не дають далі зростати іншим.

3. Гине насіння рослин і трав на поверхні землі, а також під землею. Насіння кожного виду рослин повинно проходити певний температурний режим для того, щоб прорости. Навіть незначне відхилення від норми може вплинути на проростання насіння. Під час випалювання воно просто гине.

4. Гине багато комах, їхні личинки, лялечки. У вогні горять всі живі істоти – сонечка,  дощові черв’яки інші комахи,  що беруть участь в процесі формування грунту,  гинуть і звірі,  особливо новонароджені зайчата, їжаки, жаби. При сильній трав’яній пожежі гинуть практично всі тварини, що живуть в сухій траві або на поверхні грунту.

5. Випалювання сухого травостою є причиною загибелі кладок і місць гніздування птахів.

6. При підпалі трави гине вся корисна мікрофлора грунту, в тому числі і та, яка допомагає рослинам протистояти хворобам.

7. Трав’яні пожежі завдають істотної шкоди узліссям, знищують молоді деревця, служать одним з головних джерел пожеж в лісах і на торфовищах. Навіть слабка трав’яна пожежа здатна привести до загибелі молодих лісових насаджень, створених для захисту полів від осушення, берегів від ерозії, доріг від снігових і пилових заметів і т. д.

8На місці підпалу нормальне життя рослин і комах відновлюється лише через 5-6 років, але дуже часто не відновлюється ніколи.                                                          

Потрібно пам’ятати, що суха минулорічна трава це не сміття, а безцінний продукт харчування, житло, притулок, створений самою природою. 

Тож шаргородчани мають знати та пам’ятати, що за самовільне спалювання сухої рослинності або її залишків передбачена адміністративна та у складних випадках і кримінальна відповідальність!

  • Відповідно до ст. 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонів у населених пунктах без дозволу органів державного контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища або з порушенням умов даного дозволу, а так само невжиття особою, яка одержала дозвіл на випалювання зазначеної рослинності або її залишків та опалого листя, заходів щодо своєчасного їх гасіння – тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п’ятдесяти до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1190 грн.). Ті самі дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від сімдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян  (5100 до 8500 грн.).
  • Відповідно до ст. 245 Кримінального кодексу України знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загально небезпечним способом – караються штрафом від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки – караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.

          Тож  ми  закликаємо громадян відмовитись від спалювання сухої трави, листя та інших рослинних залишків! Кожен такий підпал не лише завдає суттєвої шкоди довкіллю, знищуючи живу природу, а й спричинює до інших негативних наслідків, несучи загрозу життю та здоров’ю людей.

          Здоровою альтернативою спалюванню буде компостування. Для приготування органічного добрива листя і траву треба висипати у яму глибиною 0,5м та шириною 1,5м і залити водою, а тоді присипати ґрунтом. Протягом літа вміст ями треба перемішувати. Компост готовий, якщо перетворився на однорідну розсипчасту масу. Таке органічне добриво можна використати для вазонів, клумб та овочевих грядок. 

 

Якщо ви бачите, як несвідомі громадяни палять листя та траву – поясніть, будь ласка, їм чому не слід цього робити та повідомте про дане правопорушення офіцеру громади Тарану Володимиру Володимировичу, м. т. 097 409 51 03.

 

Управління містобудування, архітектури, ЖКГ,

екології та комунальної власності

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора