Шаргородська громада
Вінницька область, Жмеринський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Бездоглядність дітей та її наслідки

Дата: 23.05.2023 09:45
Кількість переглядів: 90

Бездоглядними, безпритульними називають дітей, які були покинутими батьками, або самі залишили сім’ю чи дитячі заклади, в яких перебували і не мають певного місця проживання. 

Явище дитячої бездоглядності і безпритульності є складним і неоднозначним, адже ці діти є жертвами не лише власних родин, але й байдужості оточуючих та суспільства.

Основними причинами виникнення такого явища, як дитяча бездоглядність та безпритульність, є безробіття батьків, зростання цін на продукти першої необхідності, погіршення матеріального благополуччя значної частини населення, втрата “поняття” про сім’ю як про соціальний інститут, зниження відповідальності батьків за виховання дітей, збільшення незайнятих дітей та підлітків, недостатність роботи з організації дозвілля дітей за місцем проживання, загострення конфліктів між батьками та дітьми.

Зрозуміти специфіку сучасного феномена дитячої бездоглядності і безпритульності в Україні дозволить аналіз соціального портрета дітей, які більшість свого часу проводять на вулиці чи живуть там: віковий склад, особливості сімейного оточення, звичок та способу життя, міжособистісних стосунків тощо.

Бездоглядні та безпритульні діти в Україні – це переважно особи до 14 років. «Самостійно» діти йдуть з дому, починаючи з 6-7 років. Серед безпритульних дітей кількість хлопців більша, ніж дівчат.

З метою подолання основних причин дитячої бездоглядності необхідно ще на ранній стадії виявляти сім’ї, які неспроможні виконувати виховні функції, вживати заходів для запобігання соціальному сирітству, створювати належні умови для всебічного розвитку та виховання дітей, поширювати форми сімейного виховання, влаштування дітей–сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування у дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім’ї, забезпечити підготовку та перепідготовку батьків – вихователів та прийомних батьків, фахівців закладів соціального захисту дітей, збільшувати обсяги фінансування заходів щодо подолання дитячої безпритульності і бездоглядності, а вирішення таких проблем покладати не лише на відповідні служби, але й вирішувати суспільством в цілому.

Розпад шлюбу – причина безпритульності і бездоглядності.
Однією з основних причин дитячого лиха є розлучення, батьків. Коли розпадається сім’я, «квіти життя» опиняються в зоні ризику.

Народження дитини, її виховання – моменти надзвичайно важливі та відповідальні. Без батьківської аури дитина вже зовсім інша. Сутність його виховання – не в розмові про нього, а в організації особистого життя батьків. Майбутнє дитини закладається у нормальній, повноцінній сім’ї.

Вихід дитини із сім’ї трапляється зазвичай через педагогічну некомпетентність батьків. Найчастіше втечі з дому здійснюють підлітки в 10-13 років.

Основними побудниками до втечі є:

- приналежність до соціально неблагополучної сім’ї;

- сором за батьків (наприклад, алкоголіків, негідно себе ведуть з оточуючими людьми тощо);

- байдужість батьків до труднощів їхніх дітей у школі;

- конфлікти між однокласниками та вчителями.

Походи підлітків з дому можуть відбуватися під впливом друзів. У подібних випадках слід не тільки припиняти такий спосіб життя дитини, але і зробити для нього привабливим перебування в родині, учнівському колективі, громадськості.

Підлітки можуть покинути домівку і через зайвий контроль та авторитарний стиль поведінки батьків. До цього додається тяга до подорожей. Часом втеча з дому здійснюють діти з підвищеною активністю поведінки. Це пов’язано з тим, що їх велика живість і невгамовність викликають негативні реакції з боку дорослих і часто ведуть до конфлікту.

Службою у справах дітей Шаргородської міської ради вживаються заходи щодо соціального захисту дітей, та запобігання дитячій бездоглядності,  безпритульності та вчиненню дітьми правопорушень. Спеціалісти служби у даній роботі співпрацюють із органами поліції, надавачами соціальних послуг, закладами освіти, закладами охорони здоров’я іншими суб’єктами взаємодії.

На постійному контролі перебуває 1 дитина-втікач та 1 дитина-правопорушник. Із сім'ями, у яких проживають діти, проводиться профілактична та роз'яснювальна робота. Бесіди з батьками та неповнолітніми, консультації, перевірка умов проживання, сприяння у проходженні медоглдяу, надання гуманітарної допомоги. 

На жаль, у  громаді проживає чимало сімей, у яких не створено відповідних умов для життя та повноцінного розвитку дітей і це може стати причиною того, що діти залишають домівки і вибирають вулицю. Щотижнево проводяться рейди з метою їх виявлення, взяття на облік та  проведення роботи для  соціального захисту. Інколи про наявність таких сімей повідомляють старости села, працівники навчальних закладів, працівники поліції. Ми також звертаємось по допомогу  до громадян.

Шановні жителі громади! Просимо Вас, у разі виявлення Вами безпритульних дітей, та дітей, які страждають у власних сім’ях,  телефонувати за наступними номерами: 102, або до служби у справах дітей  Шаргородської міської ради - 0974733539.

 

Дякуємо небайдужим!

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора