Як упізнати інфаркт міокарда?

Дата: 02.11.2023 15:50

Біль за грудиною – то не конче інфаркт, а інфаркт – це не завжди хапання за груди ліворуч, як це показують у кіно. Раптовий біль може бути через стенокардію, коли серцю мало кисню, але багато навантаження, чи через інші хронічні захворювання, як-от гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, напад астми тощо. Це звучить маловтішно, проте про хронічні хвороби люди зазвичай знають і мають при собі ліки, чи знають, як діяти, коли стане зле. До серцевих же нападів ми буваємо готові рідше.

Ознаки інфаркту міокарда бувають такі:

• біль за грудиною і трохи ліворуч тривалістю 15 хвилин і довше;
  • біль поширюється на плече, шию, спину, лопатки, щелепу;
  • у жінок часто "віднімаються" руки чи болять зуби й щелепа;
  • на грудях наче щось важке, або як затягнули груди в корсет;
  • дихання поверхневе;
  • холодний піт;
  • нудота;
  • шкіра бліда чи аж синювата;
  • відчуття сильної тривоги;
  • втрата свідомості.
  • Ці симптоми не завжди бувають водночас.

Перша допомога в разі підозри на інфаркт:

• Телефонуйте 103 і викликайте бригаду невідкладної допомоги
  • Покладіть людину на спину так, щоб голова була трохи вище за тулуб. Робіть те, що каже диспетчер невідкладної допомоги. Це може бути таке:
  • дайте нітрогліцерин у вигляді таблетки (0,5-1 мг) чи аерозолю (1-2 дози), якщо він є у вас чи в постраждалої людини з собою. Якщо артеріальний тиск в нормі, а біль за грудиною триває, то далі давати нітрогліцерин що 5-10 хвилин до прибуття медиків.
  • Дати розжувати таблетку ацетилсаліцилової кислоти (150-300 мг), якщо людина не приймала це самостійно.
  • Якщо людина не дихає, переходьте до серцево-легеневої реанімації, та продовжуйте її до відновлення дихання чи аж до прибуття лікарів.

Цілком імовірно, що тонометра для вимірювання тиску, нітрогліцерину та ацетилсаліцилової кислоти у вас може не бути при собі. В такому разі викликайте 103 та забезпечте спокій і свіже повітря постраждалій людині, і будьте поруч, щоб пильнувати наявність дихання.

Зважайте, що в дітей, важкохворих чи старших людей інфаркт може мати геть атипові прояви – саме їм варто викликати невідкладну допомогу в разі незрозумілого раптового нездужання, хай і не схожого на інфаркт.

З іншого боку, люди подекуди плутають симптоматику інфаркту і панічної атаки. Про панічну атаку читайте в нашому іншому дописі. https://tinyurl.com/32x5b6k7

Усім людям варто пам’ятати симптоми інфаркту, аби вчасно його запідозрити в себе чи, радше, в людини поруч, та викликати невідкладну допомогу.