Пам’ятка для реалізаторів насіння
Згідно зі статтею 12 Закону України «Про насіння і садивний матеріал» право на виробництво та реалізацію насіння і садивного матеріалу мають:
- Фізичні особи - підприємці та юридичні особи мають право на виробництво насіння та/або садивного матеріалу, за умови додержання майнових прав інтелектуальної власності на сорти рослин.
- Фізичні особи - підприємці та юридичні особи мають право на виробництво насіння і садивного матеріалу для його реалізації, за умови їх включення до Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, а також у випадках, передбачених цим Законом.
- Фізичні особи - підприємці та юридичні особи, не включені до Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, мають право здійснювати реалізацію насіння і садивного матеріалу лише за умови наявності сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал та додержання майнових прав інтелектуальної власності на сорти рослин.
Кожна партія насіння, яка призначена для реалізації, повинна супроводжуватись сертифікатом, що засвідчує сортові якості насіння та сертифікатом, що засвідчує посівні якості насіння. Сертифікати являються державними документами і підтверджують сортові та посівні якості партії насіння.
Строк дії сертифіката, що засвідчує сортові якості насіння або садивного матеріалу, є необмеженим.
Строк дії сертифіката, що засвідчує посівні якості насіння або садивного матеріалу визначений пунктом 29 Порядку проведення сертифікації, видачі та скасування сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал, затвердженого постановою КМУ від 21 лютого 2017 р. № 97 становить:
- на насіння озимих культур, перевіреного за життєздатністю, - до закінчення сівби в поточному році;
- на насіння озимих та ярих зернових культур – 4 місяці;
- овочевих культур – 12 місяців, а упакованого в герметичну тару – 24 місяці
- на насіння кукурудзи, протруєної та затареної – 1 рік;
- насіння соняшнику – 8 місяців;
- на насіння цукрових буряків – 6 місяців;
- на насіння картоплі, затарене в мішки, в ящичні піддони та насипом – 30 днів.
Гарантійний термін зберігання якості насіння повинен відповідати терміну чинності «Сертифікату, що засвідчує посівні якості насіння». На їх основі продавець зобов’язаний виписати супровідні документи, які визначені згідно з ДСТУ 4138-2002 “Насіння сільськогосподарських культур. Методи визначення якості”, а саме:
-«Атестат на насіння» - на оригінальне (добазове) та елітне (базове) насіння;
-«Свідоцтво на насіння» - на насіння репродукцій (сертифіковане);
- «Свідоцтво на гібридне насіння» - на насіння гібридів першого покоління.
Для партій насіння овочевих, баштанних культур та кормових коренеплодів виписується також Довідка про сортові і посівні якості насіння згідно ДСТУ 6006:2008
Ці документи видає споживачеві виробник чи реалізатор насіння. У разі перепродажу посередник видає нові супровідні документи на якість насіння (під свою відповідальність).
Сертифікати на насіння або садивний матеріал та супровідні документи є дійсними на всій території України.
Вимоги до маркування. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі вказують (п.8.5. ДСТУ 6006:2008):
- - назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця, тощо;
- - назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;
- - культуру, сорт, гібрид, масу, або кількість насінин в пакеті, шт.;
- - номер насіннєвої партії, рік урожаю, схожість;
- - документ на насіння (назва, №);
- - коротку інформацію про культуру (сорт, гібрид, поради щодо вирощування).
Зазначені показники безпосередньо можуть наноситись на спожиткові тару методом механічного чи ручного штампування.
Партії насіння або садивного матеріалу, які не мають супровідних документів про якість насіння не допускаються до реалізації!
Головне управління Держпродспоживслужби
у Вінницькій області
Управління фітосанітарної безпеки