Шаргородська громада
Вінницька область, Жмеринський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Сказ. Що варто знати та як уберегтися

Дата: 02.05.2024 16:18
Кількість переглядів: 101

Сказ — це гостре особливо небезпечне вірусне захворювання усіх теплокровних тварин і людини, спричинене нейротропним вірусом сказу (англ. Rabies virus) із роду Lyssavirus. Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизові оболонки.

Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці) чи домашніх тварин (коти, собаки), а також сільськогосподарських тварин. Основною причиною захворювання людей на сказ є пізнє звернення за медичною допомогою.

СКАЗ (водобоязнь, гідрофобія) – гостра інфекційна хвороба з групи вірусних зоонозів, розвивається внаслідок укусу або ослинення хворою твариною, характеризується важкими ураженнями центральної нервової системи і закінчується смертельним результатом.

Потрібно пам’ятати, що Вінницька область впродовж останніх 10 років займає перше місце серед областей України по реєстрації сказу серед тварин, тому епізоотія сказу триває.

Впродовж 6 - ти місяців 2023 року на території Вінницької області було зареєстровано 58 випадків захворюванння на сказ серед тварин, що у 2,5 рази більше ніж за аналогічний період минулого року (23 випадки). Хворі на сказ тварини травмували 87 осіб, які отримали антирабічні щеплення. Дані випадки були зареєстровані на всій території області. Захворювання на сказ за І півріччя 2023 року реєструвалися серед: собак, котів, лисів та один випадок був зареєстрований серед великої рогатої худоби.

У разі інфікування людини показані негайна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути шість за призначення вакцини Індіраб: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й, 30-й і 90-й дні, або по іншій схемі при застосуванні іншої вакцини.

Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96-99% випадків.

Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення. Утім, курс імунізації призначають навіть через кілька місяців після контакту із хворою або ж підозрілою на сказ твариною. Антитіла у людини з’являються тільки на 12-14-й день, а максимальні їхні рівні досягаються лише через 30-40 днів. Імунітет стає дієвим приблизно через два тижні після закінчення курсу вакцинації та залишається таким упродовж року.

У разі небезпечної локалізації укусів (обличчя, шия, голова, пальці рук ), множинних або дуже глибоких поодиноких укусів, ослинення слизових оболонок, будь-яких ушкоджень, завданих хижими тваринами, кажанами й гризунами, коли є ризик короткого інкубаційного періоду, окрім вакцини застосовують і антирабічний імуноглобулін. Інкубаційний період може скоротитися до 7 діб - це менше, ніж час вироблення поствакцинального імунітету. Якщо з моменту контакту із твариною минуло більше трьох діб, антирабічний імуноглобулін не застосовують.

Чим небезпечний сказ?

Захворювання на сказ закінчується смертю хворого у 100% випадків. Справа в тому, що між інфікуванням та виникненням перших проявів хвороби у людей проходить від 12 днів до 6 місяців, інколи рік. Все залежить від місця укусу: чим ближче до голови, тим швидше вірус проникне в мозок. У дітей захворювання розвивається швидше. Єдиний спосіб порятунку - це вакцинація, яку проводять якомога швидше.

Як розпізнати хвору на сказ тварину?

Головна ознака хворих тварин - зміна поведінки. Дикі тварини втрачають обережність, з'являються в населених пунктах, місцях випасу і утримання худоби, нападають на людей та тварин. Домашні тварини не приймають звичайної їжі, стають неспокійними, через декілька днів – агресивними, з рота тече слина. Буйний період триває кілька днів, після чого розвивається параліч і смерть. Слина хворої тварини містить в собі вірус ще за 10 днів до появи перших ознак захворювання!

ЩО РОБИТИ ЯКЩО ВКУСИЛА ТВАРИНА?

Негайно зверніться до лікаря!

На той час поки лікар недоступний, ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хв мильною водою або будь яким мийним засобам чи іншими засобами (70%-м спиртом або5%-м розчином йоду), будь чим , що може нейтралізувати вірус. Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу.

Обов’язковому щепленню підлягають люди:

-яких покусали скажені чи підозрілі на сказ тварини безпосередньо або через одяг навіть за найменших ушкоджень шкіри;

-покусані будь-якими дикими тваринами (навіть без підозри на сказ);

-подряпані підозрілими на сказ тваринами або в разі забризкування подряпин слиною таких тварин, потрапляння її на слизові оболонки;

Профілактика.

З метою недопущення захворювання на сказ людей та домашніх тварин проведені подвірні обходи домогосподарств та роз’яснено власникам про небезпечну хворобу Сказ та його профілактику. Також за 2023 рік щеплено 3966 гол. собак та 2994 гол. котів. За І кв. 2024 року щеплено 1176 гол. собак та 1019 гол. котів.

Жмеринське районне управління Головного управління

Держпродспоживслужби у Вінницькій області

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора