Шаргородська громада
Вінницька область, Жмеринський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Праведники Шаргорода в дослідженнях земляків

Дата: 15.05.2024 11:37
Кількість переглядів: 50

14 травня – День вшанування пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни.

 «У ті часи всюди був морок.

Здавалося, що й на небесах і на землі

 всі ворота співчуття закрилися.

Вбивця вбивав і євреї помирали,

а зовнішній світ або був співучасником,

або залишався осторонь.

 Лише у небагатьох вистачило

 мужності не залишатися байдужими…».

Елі Візель (єврейський письменник) 

         14 травня – День вшанування пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Ця дата визнана пам’ятною згідно постанови Верховної Ради України від 02 лютого 2021р. на знак поваги до Праведників народів світу з України та інших рятівників євреїв, які, ризикуючи своїм життям та життям рідних, допомагали євреям уникнути терору нацистів у роки Голокосту.

         Шаргородська центральна міська бібліотека долучилася до відзначення Дня пам'яті праведників України презентацією книг «Праведники Шаргорода в дослідженнях земляків».

         В заході взяли участь:  директор Вінницького музею Голокосту, шаргородчанин Леонід Трахтенберг, Шаргородський міський голова  Володимир Барецький, начальник відділу культури і туризму Тетяна Янчурська, помічник народного депутата Лариси Білозір Юлія Задорожна, директор БДЮТ Юлія Буряк, директор Шаргородської районної філії Вінницького обласного центру зайнятості Ніна Кушнір, директор КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Альона Куцолапська, вчителі, учнівська молодь, представники єврейської громади Шаргорода, читачі Шаргородської книгозбірні, краєзнавці та поціновувачі історії рідного краю.

         Голоко́ст у широкому значенні — цілеспрямована політика нацистського режиму на знищення етнічних і соціальних груп у Європі за ознакою їхньої расової, етнічної, національної належності. В часи Другої світової війни, внаслідок геноциду загинуло приблизно 6 мільйонів євреїв. За інформацією ізраїльського Національного меморіалу Катастрофи та Героїзму «Яд Вашем», Праведниками народів світу прийнято вважати осіб, які за своєю національністю не були євреями, але з ризиком для свого життя рятували їх.

          Ізраїльський Кнесет (парламент) у 1953 році ухвалив закон «Про увічнення пам’яті мучеників та героїв», який відкрив можливості створити меморіал «Яд Вашем», а в 1963 році були визначені критерії надання звання Праведника народів світу. При «Яд Вашем» діє спеціальна комісія, яка на основі документів, свідчень вцілілих осіб та очевидців ретельно вивчає кожний випадок, відтак ухвалює рішення, чи відповідає кандидат суворим критеріям. Комісія складається з істориків, юристів та уцілілих жертв Голокосту. Люди, яких визнали Праведниками народів світу, отримують іменну медаль, почесний сертифікат і право вписати своє ім'я на Стіні Честі в Саду Праведників у Єрусалимі. Згідно із законом, Праведникам народів світу надають почесне громадянство Ізраїлю, а у випадку їхньої смерті – пам'ятне громадянство.

         Дню пам'яті українців, які рятували євреїв під час Голокосту була приурочена презентація трьох книг краєзнавчого характеру. Ведучі: директор КО "Шаргородська центральна міська бібліотека" Галина Волощук та провідний методист ЦМБ Галина Кучинська продовж заходу ознайомлювали присутніх з історією праведників, авторів та представлених книг.

         Перша книга, презентована учасникам заходу «Шаргород. Штрихи до історії міста і його жителів». Це науково-популярне видання, видрукуване у Житомирському видавництві «О.О.Євенок» у 2020 році. Книга збагачена світлинами і нараховує 448 сторінок. Автор книги людина, яка повідала світові про наше унікальне містечко Шаргород та його жителів, зосередившись на історії місцевої католицької громади – Анатолій Віталійович Оліх, уродженець Шостаківки. На даний час живе в м. Луцьк, працює головним редактором двомовної газети «Волинський монітор», журналіст, літургійний перекладач.

         Наступна книга, яка була презентована, належить перу нашої шаргородчанки, вдови відомого українського письменника Анатолія Мефодійовича Хорунжого, Єлизавети Єрміс-Хорунжої. Авторка народилася і проживала у Шаргороді, тут закінчила школу, бігала вузькими шаргородськими вуличками, закохувалась, раділа життю, коли почалась війна… Гітлерівську окупацію вона прожила в нашому містечку. Тому правдиво й емоційно розповідає про окупаційний режим в місцевому гетто, вперше повідомляє про цікаві історичні подробиці.

         Третьою, завершальною книгою, був «Подільський єврейський альманах» (№13. 2021 р.) на 98 сторінок. Альманах видається благодійним єврейським центром «Хесед Емуна» Вінницького обласного товариства єврейської мови та культури за фінансової підтримки різних зарубіжних фондів. Тема цього номера «Гетто Шаргород (Трансністрія). Меїр Тайх.». Це видання представив присутнім відповідальний за випуск альманаху, наш земляк-шаргородець, патріот і краєзнавець, директор Вінницького музею Голокосту Леонід Трахтенберг. Директор музею поділився історією видання та історичними фактами книги, розкрив спогади людей в іменах і подіях.

         Міський голова Володимир Барецький поділився спогадами про спільне проживання трьох етносів на Шаргородщині та підкреслив важливість сьогоднішнього заходу.

         Окрасою заходу були музичні номери від викладачів Шаргородської школи мистецтв ім. М. Леонтовича Ганни Андрійчук та Вікторії Мартинюк, на польській мові прозвучало музичне вітання від Оксани Солодун, музичного керівника закладу дошкільної освіти № 2).

         Завершальним акордом звучала мелодія «Хава Нагіла» від Олексія Браславця, директора школи мистецтв ім. М. Леонтовича.

         Зустріч завершилась словами Анатолія Оліха: «Дивлячись сьогодні з перспективи часу на більш, ніж чотириста років діянь Шаргорода, можна сміливо ствердити: нам, шаргородцям різних національностей, є кого пам'ятати і є чим пишатися. Бережімо цю пам'ять!»

КО "Шаргородська центральна міська бібліотека"

 « повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора