Шаргородська громада
Вінницька область, Жмеринський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Підсумки пів року «Зроблено в Україні»

Дата: 26.07.2024 15:57
Кількість переглядів: 105

Майже 100 мільйонів гривень компенсації сільгоспвиробникам за придбання вітчизняної техніки, понад 350 млн грн на гранти на переробку, 50 млрд грн позик за програмою “Доступні кредити 5-7-9”, з яких 9,4 млрд грн — на інвестиційні цілі. Такими є результати перших шести місяців реалізації економічної політики «Зроблено в Україні», ініційованої у лютому Президентом України Володимиром Зеленським.

«Розвиток виробництва, залучення інвестицій у реальний сектор, підтримка несировинного експорту — ключові пріоритети політики «Зроблено в Україні». За цими напрямками стоять дуже конкретні програми, які покликані стимулювати бізнес розширювати виробництво чи розпочинати нове, створювати робочі місця й продовжувати підтримувати нашу економіку. Крім того, важлива частина політики — популяризація товарів українського виробництва. За ці пів року понад 100 виробників замаркували свої товари логотипом “Зроблено в Україні. Крім маркування продукції, яка потрапляє на полиці магазинів, понад 26 мільйонів товарів, які відмічені позначкою “Зроблено в Україні” на маркетплейсах”, - зазначила Перша віцепрем’єр-міністерка – Міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Державні програми підтримки мають наступні результати.

Програма «Доступні кредити 5-7-9%»

З початку року за програмою було видано 13 394 пільгових кредитів на 50,8 млрд грн. З них на реалізацію інвестиційних проєктів - 9,4 млрд грн. Загалом за час дії програми видано 92,4 тисячі кредитів на суму 317,7 млрд гривень. Запланований обсяг програми у 2024 році -  18 млрд грн.

За пів року програму модифікували, аби основний фокус був на інвестиційні цілі. Крім того, дали можливість бізнесу за кредитні кошти відновлювати енергетичні спроможності. Минулого тижня Sense Bank видав перший кредит на  придбання та встановлення українським виробником сонячної електростанції потужністю 1 МВт у Чернівецькій області. Також вітчизняний Укргазбанк надав перші інвестиційні кредити двом виробникам із Вінницької та Черкаської областей на придбання когенераційних установок. Загальна потужність установок становить 2,5 МВт.  Виробники отримали кредити на загальну суму понад 26 млн грн. 

Програма компенсацій аграріям за придбання техніки та обладнання українського виробництва.

Держава через уповноважені банки компенсує аграріям, які купують техніку та обладнання українського виробництва до 25% їх вартості. При цьому локалізація виробництва такої техніки чи обладнання має перевищувати 60%. Програма стартувала лише у квітні. Але за три місяці дії програми аграріям нарахували вже майже 100 млн грн компенсації:

  • 115 підприємств машинобудування для АПК  беруть участь у програмі;
  • 9 038 найменувань товарів можуть придбати аграрії;
  • 32 уповноважених банки долучилися до програми;
  • 300 сільгосппідприємств придбали 460 одиниць техніки та обладнання українського виробництва на суму 435,5 млн грн;
  • 90 993 862 грн складає загальна сума часткової компенсації від держави.

В цілому ж в бюджеті на 2024 рік на компенсацію за придбання техніки та обладнання українського виробництва. В планах Уряду – розширення програми на інші види техніки.

Програма “Шкільний автобус” 

Громади закупили перші шкільні автобуси в рамках державної програми “Шкільний автобус”. Станом на 26 липня придбано перші 36 автобусів. Крім того, тривають закупівельні процедури. 

У державному бюджеті на 2024 рік на програму було закладено 1 млрд грн. Торік сума фінансування була аналогічною. Розподіл цих грошей між областями відбувся пропорційно кількості учнів, які потребують підвезення до закладів освіти й торік за ці кошти вдалося закупити понад 500 автобусів.  На сьогодні ще потребують підвезення орієнтовно 300 тис. дітей по всій країні.

Грантова програма на розвиток переробних підприємств

За пів року в рамках програми було видано грантів на 349,5 млн грн.  Усього з початку реалізації програми виплачено 707 грантів на суму 3 млрд 533,8 млн грн. 

Крім того, від початку року Уряд розширив гранти на переробку також на виробництво дронів. А Міністерство економіки запустило окрему грантову програму для жінок, які є власницями чи керівницями виробництв “Створюй”. 

За умовами програми на переробні підприємства, держава надає грант в розмірі до 50% вартості проєкту з розвитку переробки, а для підприємств звільнених територій чи виробників дронів — до 80%. Загалом виробник може отримати за програмою до 8 млн грн. Обов'язкова умова — створення нових робочих місць. 

Програма «Власна справа»

За пів року в рамках програми майже 5689 переможців отримають 1,4 млрд грн. Завдяки цьому буде створено 11 000 нових робочих місць.

Загалом цього року держава планує видати 15 тис. мікрогрантів.

За умовами програми, підприємці можуть отримати до 250 тисяч гривень на відкриття чи розвиток власної справи за умови створення нових робочих місць. Кошти можуть бути використані, зокрема, на придбання обладнання, закупівлю сировини, оренду приміщення  тощо. 

Програма грантів для ветеранів та ветеранок, їхніх дружин і чоловіків

Ветерани та ветеранки, їхні дружини чи чоловіки можуть отримати грант до 1 млн грн чи до 500 тисяч відповідно на старт або розвиток бізнесу. Умови програми також передбачають створення нових робочих місць. Грант до 1 мільйона гривень держава надає ветерану на умовах співфінансування, покриваючи до 70% вартості проєкту. 

З початку року визначені вже 592 переможці, які отримають 284 млн грн. Завдяки цьому буде створено 1 250 нових робочих місць. 

У 2024 році держава запанувала видати 1000 таких грантів.

Програма доступного іпотечного кредитування єОселя.

З початку року банками – учасниками за програмою було надано 5 266 кредитів на загальну суму 8,9 млрд грн. При цьому 3 831 родина придбала житло на вторинному ринку, 1435 – не первинному. Ще 292 родини отримали кредит за програмою на придбання житла, яке ще будується. Серед тих, хто скористався програмою:

  • 2712 військових і силовиків;
  • 1339 українців без житла;
  • 392 педагоги;
  • 389 медиків;
  • 167 ветеранів;
  • 153 ВПО;
  • 114 науковців.

Всього ж цього року в рамках програми планується видати 12 тисяч іпотек.

Програма передбачає надання пільгових кредитів для військовослужбовців та силовиків, медичних педагогічних та науково-педагогічних працівників під 3% річних. Для інших громадян, які не мають власного житла, або потребують покращання житлових умов – під 7%. 

Локалізація

Міністерство економіки покращило підходи до реєстру виробників. Також було напрацьовано нормативну базу щодо розширення локалізації. Наразі проєкт постанови з позиціями профільних міністерств передано на погодження економічного комітету Верховної Ради.

Підтримка несировинного експорту

Крім підтримки виробників, “Зроблено в Україні” передбачає ще два напрямки — підтримка несировинного експорту. У цьому розрізі Експортно-кредитне агентство України підтримало експорту на 4,8 млрд грн. ЕКА в першому півріччі збільшило обсяги підтримки експорту майже у 2,5 раза у порівнянні з відповідним періодом минулого року.

До п’ятірки країн до яких українські виробники в січні-червні продавали свою продукцію (за сумами укладених і застрахованих контрактів) увійшли Польща, ОАЕ, Азербайджан, Словаччина та Німеччина.

Залучення інвестицій у реальний сектор

В рамках програми підтримки проєктів зі значними інвестиціями перший проєкт, який пройшов оцінку Мінекономіки та отримав оцінку про доцільність реалізації, очікує на підписання інвестиційного договору.  Розпорядження про підписання спеціального інвестиційного договору нині на погодженні дотичних міністерств та відомств. 

Ще три інвестиційні проєкти подано на оцінку Мінекономіки. Два інші проєкти пройшли другий етап оцінки. Ще п’ять — готують пакети документів, щоб податися на розгляд до Мінекономіки.

У розрізі підтримки індустріальних парків, вже доступна можливість для індустріальних парків подаватися на компенсації. Міністерство економіки та АТ «Укрексімбанк» підписали договір про співпрацю, що дозволяє ініціаторам створення індустріальних парків отримувати державне стимулювання. Очікується, що подібні договори будуть укладені ще з двома державними банками. 

Офіси “Зроблено в Україні” 

Для малого і мікробізнесу доступні також консультації щодо програм підтримки в регіональних офісах “Зроблено в Україні”. На сьогодні вже відкрито 17 офісів у 14 регіонах України. Загалом планується мережа з 80 представництв, які надаватимуть весь комплекс послуг — від інформування і до практичної допомоги.

Фахівці «Зроблено в Україні» надали щодо них більш ніж 2500 консультацій. В результаті понад 150 людей подали заявку на державний грант, а ще 82 — пішли на безплатне навчання з основ підприємницької діяльності.

інфографіка "Зроблено в Україні-пів року!"


« повернутися

Код для вставки на сайт