Михайло Михайлович Коцюбинський – одна з найяскравіших і найсвоєрідніших постатей в українській та усій світовій літературі кінця ХІХ початку ХХ сторіччя
17 вересня є визначною датою в українській літературі. Адже цього дня далекого 1864 року народився відомий всьому світові письменник, естет української літератури, великий сонцепоклонник Михайло Михайлович Коцюбинський – одна з найяскравіших і найсвоєрідніших постатей в українській та усій світовій літературі кінця ХІХ початку ХХ сторіччя.
Творчість цього літератора послуговує художнім прикладом уже не одному поколінню українських та зарубіжних письменників. Друзі іменували його Соняхом, бо понад усе він любив сонце, квіти і дітей.
Шаргородці пишаються причетністю до творчого становлення письменника. Саме у стінах Шаргородського духовного училища прозвучали пророчі слова учителя словесності, сказані про учня Коцюбинського: «Будемо мати свого літератора». У с.Лопатинцях, що на Шаргородщині, були написані відомі літературні твори: «Харитя», «Ялинка», «П’ятизлотник», «На віру», «Фата Моргана».
Літературна спадщина митця велика та неоціненна. Але, на жаль, не дуже відомим широкому загалу читачів є його епістолярій, тобто листування з видатними особистостями того часу. Та саме епістолярна спадщина є важливим джерелом для вивчення літературного процесу кінця ХІХ початку ХХ ст.
У день народження письменника фахівці Шаргородської центральної міської бібліотеки провели слайд-презентацію «Епістолярна спадщина Михайла Коцюбинського». У заході взяли участь учні 10 класу Слободо-Шаргородського ліцею, вчителі Світлана Олександрівна Войцехівська та Тамара Григорівна Сідлецька.
Ведуча заходу провідний методист Шаргородської центральної міської бібліотеки Галина Кучинська ознайомила присутніх з епістолярною спадщиною письменника. Мова йшла про листи, написані самим Михайлом Коцюбинським, а також йому. Цікавими є факти: листи письменника займають у повному зібранні його творів більше томів ніж його суто художні твори; особисто Коцюбинському адресовано понад 1200 листів виданих у чотирьох томах; коло осіб листування письменника становило понад 200 осіб - передові люди того часу, видатні науковці, літератори, митці, серед яких Михайло Грушевський, Іван Франко, Іван Нечуй-Левицький, Леся Українка, Борис Грінченко та інші.
Слайд-презентацію підготувала завідувачка бібліотеки-філії с.Носиківки Альона Підпалюк. Бібліотекар читальної зали Валентина Білокінна оформила книжково-ілюстративну виставку «Митець світової слави», приурочену 160-річчювід дня народження М. Коцюбинського.
Завершилась слайд-презентація словами Павла Тичини: «Михайло Коцюбинський, напоєний соками багатющої землі своєї – і через це він став безсмертним: великі світочі людства давно вже розступилися, щоб дати місце і йому в шерензі борців, мислителів і шукачів правди».
Бібліотекар 1 категорії Шаргородської центральної
міської бібліотеки Альона Сідлецька