На Шаргородщині відзначили 160-річницю від дня народження Михайла Коцюбинського
«Чи серце у грудях від горя заб’ється,
Як пташка у клітці,
Й на віях перлиста cльозина збереться,
Мов роса на квітці,
Як туги тра буде частину віддати, –
Й тоді не забудьте про мене згадати…»
М. Коцюбинський
Шаргород – містечко з яким пов’язані молоді роки письменника, його юність і перші проби пера, перше недосяжне кохання. Під час навчання в Шаргородському духовному училищі 12-річний Михайло закохався в дівчину, старшу від нього на 4 роки. Щоби підкорити її серце, він вирішив стати “великою людиною”. Для цього юнак з головою поринув в українські книжки. Цікаво, що саме після знайомства з творами Тараса Шевченка та Марка Вовчка, Коцюбинський вирішив, що хоче бути письменником. І саме в цей час яскраво проявився літературний талант майбутнього письменника – твір на тему "Як відбуваються Різдвяні свята в моїй сім'ї" вразив вчителя і він, зайшовши до вчительської кімнати, схвильовано вигукнув: "Панове! Будемо мати свого літератора!". Шаргородці по праву вважають великого письменника «своїм», шануючи пам'ять про нього.
Так, 17 вересня в приміщенні креативного простору «ШАР» відбулося стилізоване літературно-мистецьке свято «Він звав до сонячних висот…», приурочене 160-ій річниці від дня народження Михайла Михайловича Коцюбинського, великого Сонцепоклонника. Ведучою свята стала надзвичайно талановита Наталія Загурна, ще до недавнього часу керівник народного аматорського театру Джуринського СБК та активна учасниця художньої самодіяльності. Вона повідала присутнім про життя і кохання письменника. Віталій Губелюк, вихованець будинку дитячої та юнацької творчості, продекламував вірш письменника «Вечір». Ансамбль «Чарівниця» будинку культури с. Руданське (керівник Іванна Гринюк) виконали улюблену пісню М. Коцюбинського – народну жартівливу пісню «Задумала вража баба тай розбагатіти». Роман Підпалюк зачарував присутніх романсом «Гонорова панянка». Завідуюча клубом с.Пасинки Надія Рябченко та завідуюча бібліотекою філією Наталка Волошин представили присутнім театралізацію з твору письменника «Лист до Віри». Вихованки Шаргородської школи мистецтв імені Миколи Леонтовича також порадували присутніх: Анна Короп відтворила на бандурі вервицю українських народних пісень, а Єлизавета Олійник заспівала українську народну пісню «Гаєм, гаєм зелененьким» під акомпанемент Ганни Андрійчук. Щоб відкрити творчі та духовні грані письменника присутнім було продемонстровано документальний фільм.
В рамках свята також було проведено загальноміську виставку-конкурс тематичних композицій за мотивами творів М. Коцюбинського «Його слово стелиться барвінком…». Працівники клубних та бібліотечних установ підготували композиції з природніх матеріалів та зробили літературну презентацію до творів Михайла Коцюбинського, адже його творчість змальована у квітах і любові до природи. Переможців конкурсу визначало журі у складі: Ніни Шмігельської – керівника зразкового аматорського драматичного колективу «Гармонія» Шаргородського будинку дитячої та юнацької творчості; Олени Дрибущак – викладача української мови та літератури Шаргородського ліцею №2; Олени Разанцевої – викладача по класу образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Шаргородської школи мистецтв імені Миколи Леонтовича.
Із вітальним словом до присутніх у залі звернулася начальник відділу культури і туризму Тетяна Янчурська та вручила подяки за участь у конкурсі, нагородила переможців дипломами та пам’ятними сувенірами. Переможцями виставки-конкурсу стали:
І місце: композиція «Святвечір», театралізація «Діалог Орисі та Іванка» за твором «Тіні забутих предків»; будинок культури с. Писарівка.
ІІ місце розділили:
- композиція «Символи повісті «Тіні забутих предків»», художньо-музична постановка «Діалог Марічки та Івана», будинок культури с. Перепільчинці;
- композиція «Час і вічність, роль і сенс», декламація «Символічні образи Михайла Коцюбинського» (будинок культури с. Дерев’янки і бібліотека-філія с. Гибалівка).
ІІІ місце розділили:
- композиція «Цвіт яблуні», декламація за однойменним твором, клуб с. Андріївка;
- композиція «Харитина нива», постановка за твором «Харитя», бібліотека-філія с. Перепільчинці.
По закінченні літературно-мистецького свята учасники заходу зробили світлину на пам’ять та поклали квіти до барельєфу Михайла Коцюбинського на приміщенні Шаргородського музею образотворчого мистецтва.
Відділ культури і туризму міської ради