Шаргородська громада
Вінницька область, Жмеринський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Роль пробації в гуманізації системи виконання покарань (пробаційний нагляд, як основний вид покарання -альтернатива позбавленню та обмеженню волі, про переваги пробації)

Дата: 20.09.2024 10:59
Кількість переглядів: 138

Пробація – це шанс на виправлення без ізоляції від суспільства, яка відіграє значну роль в гуманізації системи виконання покарань та сприяє особам, які опинилися в конфлікті із законом, у подоланні шкідливих звичок та зміні свого прокримінального мислення, зберегти роботу та житло, отримати підтримку в бажанні змінитися та можливість довести це оточуючим, зберегти та покращити стосунки у сім’ї та громаді.

Розширення переліку альтернативних позбавленню волі покарань підтверджує, що суспільство все більше усвідомлює той факт, що відбування покарання у вигляді позбавлення волі перешкоджає подальшій соціальній адаптації та ресоціалізації особистості, їх поверненню в суспільство: людина в умовах ізоляції втрачає соціально значущі навички, освоює в місцях позбавлення волі елементи кримінальної субкультури, крім того, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі під наглядом кваліфікованих працівників органу пробації дає змогу уникнути негативних моральних, психологічних і фізичних наслідків ізоляції, оскільки при альтернативному покаранні навички соціальної взаємодії зберігаються й розвиваються під впливом соціального середовища і за активної допомоги співробітників органу пробації. Окрім того, що також не менш важливо, перевиховання засудженого на пробації обходиться платникам податків щонайменше у 10 разів дешевше, ніж його утримання у в’язниці.

Переваги пробації

Для держави:

- для платників податків виправлення правопорушника на пробації в кілька разів дешевше, ніж його утримання у в’язниці європейський шлях розвитку та гідне представлення держави на міжнародному рівні.

Для суспільства:

- справедливе правосуддя

- безпека.

Для особи, яка вчинила правопорушення:

- допомога у подоланні шкідливих звичок та зміна прокримінального мислення;

- можливість не зазнати негативних наслідків перебування у в’язниці, зберегти роботу та житло;

- підтримка бажання змінитися та можливість довести це оточуючим;

-збереження й покращення стосунків у сім’ї та в суспільстві.

 В підпорядкуванні Жмеринського  районного  сектору № 2 філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області  знаходиться три територіальні громади, а саме Шаргородська ТГ, Мурафська ТГ та  Джуринська ТГ. Сектор підпорядковується філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій  області. За 9 років існування служби пробації створено нормативну базу з урахуванням культурної і ментальної специфіки українського суспільства, працівник пробації бере участь у судовому провадженні у якості повноправного учасника, створено дієву модель ювенальної пробації, власних інструментів роботи з правопорушниками, зокрема пробаційних програм, організовано підтримку органів місцевого самоврядування у вигляді затверджених цільових програм. Це дає свій позитивний результат. Оскільки людина не відірвана від сім'ї, від соціуму. Вона не втрачає ті соціальні зв'язки, які вона може втратити у неволі. В результаті до суспільства повертається повноцінна людина, яка не порушує законодавство, працює, сплачує податки та створює сім'ю.

Професійна діяльність співробітників служби пробації пов’язана з постійним спілкуванням з великою кількістю людей, поєднання надання різнопланових послуг з нагляду і контролю, реабілітацією та ресоціалізацією клієнтів пробації. Працівниками  Жмеринського районного сектору №2  філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області здійснюється різностороння робота, а саме: проводяться заходи виховного, патріотичного та пізнавально-інформаційного характеру; налагоджено співпрацю із органами місцевого самоврядування та структурними підрозділами, волонтерами та громадськими організаціями; висвітлюється робота в засобах масової інформації та на офіційній сторінці в соціальній мережі Facebook.

 

Пробаційний нагляд – новий вид кримінального покарання

28 березня 2024 року вступив в дію Закон України «Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань в умовах воєнного стану», який був підписаний Президентом України 23 серпня 2023 року. Відповідно до цього Закону внесено зміни до Кримінального кодексу України, а саме передбачено новий вид основного покарання – пробаційний нагляд.

Відповідно до ст. 59-1 КК України покарання у виді пробаційного нагляду полягає в обмеженні прав і свобод засудженого, визначених законом і встановлених вироком суду, із застосуванням наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства.

Пробаційний нагляд виконується без ізоляції від суспільства, але з покладанням низки обов’язків на засудженого, за невиконання яких може наставати кримінальна відповідальність. Стаття 389 КК України встановлює кримінальну відповідальність за ухилення засудженого від відбування покарання у виді пробаційного нагляду і встановлює покарання у виді обмеженням волі на строк до трьох років.

На засудженого до пробаційного нагляду покладаються такі обов’язки:

  • періодично з’являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;
  • повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну свого місця проживання, роботи або навчання;
  • не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Окрім обов’язкових, можуть покладатися додаткові обов’язки, залежно від виду та ступеня тяжкості вчиненого кримінального правопорушення або необхідності більш суворого нагляду за засудженим. Відповідно до ч.3 ст. 59-1 КК України суд може покласти на засудженого до пробаційного нагляду такі обов’язки:

  • використовувати електронний засіб контролю і нагляду та проживати за вказаною у рішенні суду адресою;
  • дотримуватися встановлених судом вимог щодо вчинення певних дій, обмеження спілкування, пересування та проведення дозвілля;
  • працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітного та працевлаштуватися, якщо йому буде запропоновано посаду (роботу);
  • виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою;
  • пройти курс лікування від наркотичної, алкогольної залежності, розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин або захворювання, що становить небезпеку для здоров’я інших осіб.

Пробаційний нагляд як комплекс наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства призначається на строк від одного до п’яти років, для неповнолітніх осіб від одного до двох років. Відбування покарання проходить за місцем проживання засудженого, а обов’язок використовувати електронний засіб контролю і нагляду встановлюється судом на строк від одного місяця до одного року.

Строк покарання у вигляді пробаційного нагляду починає відлік з дня взяття засудженого на облік органом пробації. При цьому до цього строку зараховується час попереднього взяття під варту або домашнього арешту. Після завершення пробаційного нагляду і виконанням особою покладених обов’язків у засудженої особи виникає стан судимості, який триває протягом року і погашається якщо в цей період вона не вчинить нового кримінального правопорушення.

Пробаційний нагляд як вид основного покарання є заміною арешту в багатьох санкціях (понад 140 статей) Кримінального кодексу України. Необхідність запровадити пробаційний нагляд як новий і основний вид кримінального покарання ініціатори законодавчої ініціативи обґрунтували тим, що в умовах воєнного стану варто оптимізувати слідчі ізолятори, зокрема, шляхом збільшення місць за рахунок ліквідації арештних домів, зокрема й для утримання військовополонених. У таких випадках обмеження волі та арешт як види покарань втрачають своє кримінально-правове та соціальне призначення і потребують значної фінансової затратності.

З прийняттям змін до кримінального законодавства, а саме запровадженням нового виду покарання – пробаційного нагляду сприятиме гуманізації пенітенціарної системи та розширенню можливостей для виправлення засуджених без ізоляції від суспільства.

Жмеринський районний сектор №2 філії

Державної установи  «Центр пробації»

у Вінницькій області

Фото без опису

 


« повернутися

Код для вставки на сайт