Шаргородська громада
Вінницька область, Жмеринський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

У 2025 році місто Шаргород відзначає 440 річницю з часу заснування

Дата: 09.01.2025 09:40
Кількість переглядів: 100

1383 рік - перша згадка про шаргородські землі

Багатовікова історія Шаргородської громади бере свій початок у 1383 році. Саме ця дата визначає першу письмову згадку про шаргородські землі. Вона відображена  у Дарчій  Грамоті  литовського князя  Вітаутаса (Вітовта) своєму слузі Василю Карачевському від 5 травня  1383 року про передачу земель.  Ці землі з першими помістями одержали загальну назву Княжа Лука. Саме тут зараз розташована Шаргородська громада.  

Дарча Грамота

«Позволяємо заснувати село Княжа Лука на мокрому корені, в Подільській землі, в Кам’янецькому повіті, між річками Мурашками до берегів Мурашки Сенковської, з лісом, котрий називають Строїв Ріг, і Куликовими лісами аж до місця, де впадає Мурашка Сенковська в Мурафу Велику, Василю Карачевському, слузі нашому, а даємо йому з усіма лісами, полями, луками і всіма маєтками, йому і його дітям, всім його потомкам на віки віків»

     Вітаутас (Вітовт) – князь литовський, 05.05.1383 року

 

 

1585 рік – рік заснування міста Шаргорода

     На прохання канцлера Яна Замойського польський король Стефан Баторій 26 березня 1579 року надав йому дозвіл («привілей») на заснування  міста Шаргорода. Близько 1585 року виникло поселення-фортеця, яке на честь родоначальника Замойських  Флоріана  Шарого отримало назву спочатку ШАРОГРУДЕК,  а з 1589 року – ШАРГОРОД. Система фортифікацій Шаргорода була закладена 28.05.1585 року відомим будівничим Бернардо Морандо – архітектором укріплень польської фортеці Замость.

Вірча Грамота

 «Коли повідомив нас Ян Замойський , Канцлер Великий Коронний, що на землях волостей Карчмазіна, Попівці, Васильківці, Гайдуківці, Кашівці і Микулівці,  неподалік місця злиття річок Ковбасної і Мурашки, є дуже зручна місцевість, на якій він має намір закласти місто Шарий Груд і як належить його укріпити, звідки можна було б безпечно стримувати часті напади татар і у цей спосіб тамтешні околиці, неприятелем спустошені, залюднити,  ми охоче дозволяємо йому довести цю справу до завершення, за яку ми і наші наступники будемо йому вдячні.  З метою заохочення швидшого будівництва звільняємо останніх від моменту початку до завершення на 20 років від усіляких сплат, публічних податків, данин і зобов’язань»

Стефан Баторій  - король Речі Посполитої, 26.03.1579 року

 

 

1588 рік - Шаргород отримав Магдебурзьке право

        Місто Шаргород,  яке  знаходилось на перехресті торговельних шляхів з Китаю у Західну Європу та з Турції  у Скандинавію, швидко розвивалося. Польський король Сигизмунд,  оцінюючи важливість поселення, грамотою від 26 січня 1588 року  обдарував його новим привілеєм, надавши Магдебурзьке право – право проводити міжнародні ярмарки. Це дало можливість дуже швидко перетворити Шаргород  у значний торговельний центр з розвиненими ремеслами.

                Вірча Грамота

      «Закладеному три роки тому містечку Шарогрудек, що у шести милях від Бару, надаємо Магдебурзьке право, відкидаючи усі польські, руські і волоські права, що йому суперечать, запроваджуємо ринок у суботу, ярмарок на Новий рік, Трійцю і св.Галля. Прагнучи організувати побут міста, котре є фортецею проти неприятелів, розпоряджаємося, щоб купці з Волощини або з Туреччини до різних земель чи воєводств їдучи,завжди сюди приїжджали, протягом двох днів товари на продаж виставляли і лише на третій день у подальшу подорож вирушали…

       Під час війни або військового стану володар, а в час його відсутності управитель замку повинен сумлінно стежити за тим, щоб через наплив людей з-за кордону і їх переходи не виникла якась небезпека для Речі Посполитої. За герб надаємо св.Флоріана, котрий тримає в правій руці щит з трьома списами, а у лівій – посуд з водою, якою пожежу заливає, на згадку того, що це місто колись отримало назву від доблесного Флоріана Шарого (Сірого)»

      Сигизмунд – король Речі Посполитої, 26.01.1588 року

 

 

Місто Шаргород, засноване 440 років тому, - наша колиска, наше натхнення, наш маленький всесвіт.

Шаргород для усіх нас – духовна фортеця, місце віри і сили. Де б ми не були, ми завжди повертатимемося сюди, щоб збагатитись енергією рідного краю, відновити рівновагу. Бо тут живе наша душа!

Поважаймо золоту історію Шаргородської громади, дбаймо про уславлення і процвітання своєї малої Батьківщини, поважаймо один одного.

Будьмо разом!

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт